Festiwal Henryka Wieniawskiego hołduje tradycji związanej z pobytem i koncertowaniem Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju.
Obok przybliżania i promowania na koncertach twórczości Kompozytora, Festiwal poszerza horyzonty i sięga również po dorobek artystyczny brata Henryka – Józefa Wieniawskiego, a także córki Ireny Wieniawskiej (Poldowski). Na Festiwalu wykonywane są również działa kompozytorów współczesnych Wieniawskiemu, w tym, przede wszystkim twórców polskich, także z późniejszych lat i pierwszej połowy XX wieku. W ten sposób właśnie Festiwal przybliża słuchaczom i melomanom literaturę skrzypcową polskich i europejskich kompozytorów.
Tegoroczna edycja festiwalu skrzypcowego w Szczawnie-Zdroju odbyła się najpierw w dniach 15 – 18 czerwca, a przed nami nadzwyczajny finał zaplanowany na 15 sierpnia 2023 r. 18 czerwca 2023 zakończyła się czerwcowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in Hina Maeda, laureatka I nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Przed nami koncert finałowy „Od Henryka Wieniawskiego do Nowego Orleanu”, który odbędzie się w rocznicę występu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Na scenie zobaczymy i usłyszymy zespół Spirituals Singers Band
- Spirituals Singers Band powstał w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, piosenek Beatlesów, a także muzyki rozrywkowej. Efektem 44 lat działalności jest kilka tysięcy koncertów w kraju i za granicą, liczne programy TVP i PR w Polsce i Europie, a także dyskografia, obejmująca trzynaście płyt CD. Zespół wziął udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, od „Wratislawia Cantans” po „Jazz Jamboree”. W biografii SSB należy odnotować fakt współpracy przy realizacji spektakli muzycznych z teatrami w całej Polsce oraz dubbing bajek dla dzieci. Bogaty i oryginalny repertuar zespołu, będący owocem twórczym kierownika artystycznego –Włodzimierza Szomańskiego, umieszcza go z jednej strony w muzyce popularnej, gospels i jazzie, z drugiej w wykonaniach dzieł oratoryjno-kantatowych, jakie zostały stworzone z myślą o zespole jak: „Missa Gospel ‘s” op. 2, „Jutrznia Gospel’s „Madonny Jan Pawła II” czy „Santo Subito – Litania do Polskich Świętych”. Za dokonania artystyczne członkowie zespołu zostali odznaczeni Krzyżami Zasługi, uhonorowani wieloma nagrodami w kategorii jazzu, muzyki chrześcijańskiej i popularyzacji gospel w naszym kraju. Nowe projekty zespołu to zmierzenie się z pieśniami Cz. Niemena w koncercie „Niemen inaczej”, pieśniami Stanisława Moniuszki na jazzowo oraz spektakl „Opowieści Krasnala Szomola”, który towarzyszył posadzeniu miniatury założyciela zespołu, czyli Wrocławskiego Krasnala Szomola pod Narodowym Forum Muzyki oraz wydanie kolejnego albumu CD pt. „OKU-LA- LA- RY” do wierszy J. Tuwima i z muzyką W. Szomańskiego.
Koncert „Od Henryka Wieniawskiego do Nowego Orleanu” w ramach 58. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego – wtorek – 15 sierpnia 2023 – godz. 19:00 – Hala Spacerowa w Parku Zdrojowym – Szczawno-Zdrój