Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim osiągnęło pełnoletniość. Po raz osiemnasty widzowie będą mogli oglądać w Kudowie Zdroju kino ważne, mądre, czasem trudne, czasem zabawne.
Przez pięć dni królować będzie w Kudowie Zdroju kalejdoskop filmowy. Będzie wesoło i będzie poważnie. Tak było przez 17 lat, tak będzie i w tym roku. Filmy oglądać będziemy w TEATRZE POD BLACHĄ, w Skansenie PSTRĄŻNA, a rozpoczynamy w naszym tradycyjnym i ulubionym miejscu, czyli w CAFE DOMEK. Cała impreza filmowa odbywać się będzie od wtorku 29 lipca 2014 r. do soboty 2 sierpnia 2014 r. – zawsze o godz. 21:00. Obejrzymy następujące filmy:
29 lipca 2014:
CYRK (reż. CHARLIE CHAPLIN – USA – 1928 – 80 min.) – ostatni niemy film Mistrza. Charlie Chaplin był w tamtym czasie wielkim przeciwnikiem kina dźwiękowego i w czasie jego początkowego rozwoju – jakby na przekór – zrealizował film „po staremu” (a my go i tak obejrzymy w wersji udźwiękowionej!). Oddał w ten sposób hołd swemu ulubionemu gatunkowi – burlesce. Tramp z laseczką i w meloniku uciekając przed policją trafia do cyrku. Zatrudniony jako klown nie może jednak spełnić swych życiowych marzeń. I znów pojawia się i ogromna dawka humoru i ciekawych refleksji – jak zwykle u Chaplina.
30 lipca 2014:
DZISIEJSZE CZASY (reż. CHARLIE CHAPLIN – USA – 1936 – 90 min.) – jeden z najbardziej zgryźliwych filmów Charlie Chaplina. Główny bohater pracując w kapitalistycznej fabryce w okresie kryzysu i okrutnie wykorzystywany przez swoich pracodawców popada w konflikt najpierw z nimi, potem z sobą, potem z prawem, a za chwilę wszystko staje się wielkim chaosem i wielką błazenadą – jak to bywa u mistrza burleski. Niezwykle zabawna i refleksyjna opowieść o tamtych „dzisiejszych” czasach. A może i o naszych? Ten film to znakomity przykład na nigdy niestarzejącą się klasykę filmową!
31 lipca 2014:
SZKOŁA PODSTAWOWA (reż. JAN SVERAK – Czechy – 1991 – 95 min.) – małe czeskie miasteczko tuż po zakończeniu II wojny światowej. Szkoła podstawowa jest w nim ważnym ośrodkiem życia, gromadzi różne osobowości i różne osobliwości. Ale jest przede wszystkim miejscem kształtowania nowego socjalistycznego społeczeństwa. Dzieją się tam przeróżne historie – dzieciaki zaskakują dorosłych nieprawdopodobnymi pomysłami, nauczyciele nie zawsze potrafią sprostać swoim zadaniom, a w końcu zjawia się wychowawca w wojskowych butach i z pistoletem u pasa… Ten film to sarkastyczna, chwilami niezwykle dowcipna opowieść o pierwszych latach powojennych, to „szkoła podstawowa” życia w komunistycznym systemie.
1 sierpnia 2014:
ŻYCIE TO JEST TO (reż. ALEX DE LA IGLESIA – Hiszpania – 2011 – 95 min.) – mistrz czarnego humoru, brawurowej satyry i zjadliwej ironii opowiada historię specjalisty od marketingu i autora powszechnie znanego hasła reklamowego Coca-Coli sprzed lat. Dziś jednak nikt o tym nie pamięta, a sfrustrowanego bohatera nikt nawet nie chce zatrudnić. Szansa na zmianę złej passy pojawia się, gdy mężczyzna spada z rusztowania i zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią, z prętem wbitym w głowę, staje się natychmiast pożywką dla dziennikarzy, podczas gdy ekipy ratunkowe głowią się, jak go uwolnić. Historia ta przeradza się w niesamowitą opowieść o ludzkiej pazerności na władzę, sławę, pieniądze, a także o świecie, w którym pod znakiem zapytania jawią się dziś odwieczne wartości.
2 sierpnia 2014:
DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH (reż. HAIFAA AL – MANSOUR – Arabia Saudyjska – 2012 – 100 min.) – ten pierwszy pełnometrażowy film z Arabii Saudyjskiej, to ważny debiut reżyserski, w dodatku kobiety, co w tamtych stronach stało się od razu niecodziennym wydarzeniem. Tytułowa bohaterka jest małą buntowniczką: nosi porysowane długopisem trampki, słucha rocka i koleguje się ze swoim rówieśnikiem Abdullahem. A na dodatek bardzo chce mieć rower. Ale ta jej decyzja nie podoba się nikomu, żyje ona przecież w kraju męskiej dominacji, gdzie walka o realizację swoich marzeń wydaje się czymś zupełnie nierealnym. Tak trudny i poważny temat udało się autorce filmu potraktować z pewną lekkością i specyficznym humorem.