Już po raz kolejny czeka nas seria wydarzeń kulturalnych pod wspólną nazwą „Listopad z adaptacją”. Ubiegłoroczna edycja spotkań związanych z pograniczem kultury polskkiej i czeskiej w Kłodzku była bardzo udana. Tegoroczny program również zapowiada się bardzo interesująco.
W piątek 21 listopada 2014 r. o godz. 18:00 objrzymy spektakl „Pułapka” w wykonaniu Divadlo Komedie z Pragi. Sztuka powstała na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza w reżyserii Vojtěcha Štěpánka. To gra – kalejdoskop – złożona z tragikomicznych życiowych sytuacji jednego utalentowanego młodzieńca – Franza Kafki. To sztuka o niezwykłym człowieku, który jest również uosobieniem całej ludzkości. Sztuka o szukaniu sensu i systemu wartości w czasach najstraszniejszej degradacji ludzkich wartości, na progu Apokalipsy. Przedstawienie trwa 1 godz. 50 min. z przerwą, grane w języku czeskim, napisy w polskiej wersji językowej.
Tego samego dnia o godz. 19:30 rozmowa z aktorami, dyrektorem Divadlo Komedie i reżyserem pod hasłem „Polska dramaturgia na czeskiej scenie”.
W sobotę 22 listopada 2014 r. w godz. 11:00 – 13:00 w Nota Bene Cafe Club odbędą się warsztaty „Moj głos wewnętrzny”. Osnową będa teksty V. Havla, Cz. Miłosza, Z. Herberta, T. Różewicza w konwencji hip-hopu z udziałem młodzieży (tzw. „autoadaptacje”). Gościem specjalnym będzie raper TE-TRIS. Młodzi uczestnicy pod okiem profesjonalnych muzyków dokonają adaptacji języka poezji do struktury wokalno -rytmicznej. „Autoadaptacje” stanowiąc mają twórczą refleksję na temat wolności, odpowiedzialności, historii i dojrzałości życia w wolnym kraju. Konwencja muzyki hip hop przybliży młodym widzom wymagającą i ambitną poezję polskich i czeskich autorów.
Tego samego dnia o godz. 14:00 w Kinie „Dąbrówka” projekcja filmu „Jesteś Bogiem” z 2012 r. w reż. Leszka Dawida.
Następnie o godz. 20:30 koncert PATRO KABEL z Náchodu. Wydarzenie odbędzie się „Ak – de – mic” w Kłodzkou. Gwiazdą wieczoru będzie TE-TRIS.
W niedzielę 23 listopada 2014 r. o godz. 16:00 premierowy pokaz filmu w Kłodzku pt. „Gottland” z 2014 r. nakręconego na podstawie bestsellerowej książki Mariusza Szczygła. „Gottland” to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów, stworzone przez dokumentalistów, studentów słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU. Twórcy z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów – tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?
Tego samego dnia o godz. 17:45 warsztaty i rozmowa z twórcami filmu przy wsparciu Wrocławskiej Fundacji Filmowej moderuje Mieczysław Kowalcze.