Z wiosną kalendarzową powinna iść także wiosenna aura. Jest inaczej, co nie oznacza, że wiosenne klimaty nie zapanują w Teatrze w Kłodzku. Mamy dla naszych Czytelników dobre wiadomości w postaci repertuaru teatralnych wydarzeń na najbliższe miesiące.
„Cyrk Doktora Dolittle”
Znana wszystkim historia o umiejącym rozmawiać ze zwierzętami doktorze Janie Dolittle, opowiedziana będzie przy pomocy „czarnego teatru’’. Dzięki specjalnemu, ultrafioletowemu światłu, niewidoczni dla publiczności aktorzy będą ożywiać lalki i przedmioty, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Spektakl w wykonaniu Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze obejrzymy w piątek 10 kwietnia 2015 r. o godz. 10:00 i o godz. 17:00. Spektakl przeznaczony dla widzów od 4 lat.
„TUWIM i inni W SAŁATCE”
Sałatka to danie lekkie, a jednocześnie wykwintne i skomponowane z dobrych składników – taki też jest charakter naszego przedstawienia. Głównym składnikiem są kabaretowe teksty Juliana Tuwima – scenki, monologi i piosenki. Sałatkę można jednak komponować z różnych składników, czasem pozornie niepasujących. W naszej, poza Tuwimem, znalazły się trzy teksty innych autorów międzywojennych – Słonimskiego, Hemara, Własta i Nela). „Tuwim w sałatce” utrzymany jest w konwencji „teatru w teatrze”. Trójka prowincjonalnych aktorów, w towarzystwie pianisty, przygotowuje się do wystawienia programu na bazie Tuwima. Niektóre z tekstów wykonują przed garderobianym lustrem, lub przy stoliku – niemal prywatnie. Dzięki temu okazuje się, że te stare (lecz nie przestarzałe) teksty doskonale odzwierciedlają ich kompleksy, doświadczenia i wzajemne relacje. Prawie połowa tekstów to piosenki. Wśród nich kilka niemal zapomnianych utworów, obok przedwojennych szlagierów, wciąż znanych i lubianych, jak „Na pierwszy znak”, „Rebeka”, czy „Ach, te baby”.
Spektakl w wykonaniu Teatru w Kłodzku obejrzymy w piątek 24 kwietnia 2015 r. o godz. 18:00. Widowisko dla publiczności dorosłej i młodzieżowej.
„Tristan, Izolda,…”
„Dzieje Tristana i Izoldy” to bodaj najsłynniejszy romans średniowieczny. Spisany na przełomie XIX i XX wieku przez Josepha Bediera, doczekał się wielu przekładów adaptacji, w tym także scenicznych, filmowych. Zapewne wynika z tego, że to nie jest to li tylko historia tragicznej miłości, to także opowieść o zdradzie, zarówno wobec innych, ale przede wszystkim wobec samego siebie. Spektakl „Tristan, Izolda,…” skupia się na tej właśnie stronie średniowiecznej legendy. Ukazuje nie tyle potęgę miłości, co kruchość ludzkiego charakteru wobec namiętności. W istocie, to właśnie owe namiętności kierują nami, jak animator kieruje lalką. Zastosowanie japońskiej poetyki dla przedstawienia klasycznej, europejskiej historii ma nie tylko uczynić tę adaptację oryginalna i dostarczyć dodatkowych przeżyć estetycznych. Ma także ukazać uniwersalizm tematu oraz sprowokować widza do przemyśleń: czy w istocie nie jesteśmy tacy sami? Czy większy dystans tworzy czas czy odległość? A może właśnie jesteśmy wciąż tacy sami, bez względu na epokę czy kraj?
Spektakl w wykonaniu Teatru w Kłodzku obejrzymy w piątek 15 maja 2015 r. o godz. 10:00 i o godz. 18:00. Spektakl przygotowany w ramach programu „Teatr w Kłodzku” realizowanego przez instytucję kultury Kłodzko 2016. Premiera odbyła się na scenie Kłodzkiego Centrum Kultury, 29 września 2013 r. Spektakl dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje. Patronat honorowy Ambasady Japonii w Polsce.
„Ubu Król czyli Polacy”
Znany i nieśmiertelny dramat francuskiego autora Alfreda Jarry, w reżyserii wybitnego reżysera, aktora i pedagoga, profesora Jerzego Stuhra. Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
Spektakl w wykonaniu zespołu Teatru PWST w Bytomiu obejrzymy w piątek 12 czerwca 2015 r. o godz. 18:00. koncepcja i reżyseria: Jerzy Stuhr.
A zatem – miłej wiosny w Teatrze w Kłodzku!