Tegoroczna inauguracja trzeciej już edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego wystartuje niezwykle atrakcyjnymi propozycjami. W maju organizatorzy zapraszają na koncert z udziałem niezrównanego Chóru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz na występ doskonałego amerykańskiego big-bandu – The Jazz Lab Ensemble.
Pierwszy z koncertów odbędzie się w niedzielę 3 maja o godz. 19:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy Zdroju. W programie: utwory patriotyczne oraz dwie msze łacińskie Stanisława Moniuszki: Es-dur oraz Des-dur. Msza Es-dur została skomponowany na kwartet solistów, chór mieszany i organy do tekstu łacińskiego. Powstała w 1865 roku – polanickie wykonanie jest związane ze 150-tą rocznicą powstania dzieła. Moniuszko skomponował dzieło z okazji objęcia stanowiska dyrektora warszawskiego konserwatorium przez fenomenalnego polskiego skrzypka Apolinarego Kątskiego. Msza łacińska Des-dur to utwór ośmioczęściowy o wielkim bogactwie środków muzycznych, oddający zarówno pasyjne cierpienie jak i wielką radość zmartwychwstania. Kompozycja łączy siłę z liryką, głosy solowe wnikają w chóralne, a na zakończenie utworu modlitwa rozszczepia się w szeroki akord. Do udziału w polanickim koncercie zaproszono Chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, dla którego wykonanie Mszy Es-dur będzie premierowym. Przed publicznością wystąpi także czterech znakomitych solistów – Joanna Moskowicz (sporan), Magdalena Kulig (alt), Mateusz Myrlak (tenor), Janusz Żak (bas).
Kolejny koncert odbędzie się w Kłodzku zaledwie cztery dni później, czyli w czwartek 7 maja 2015 r. o godz. 12:00 w Muszli Koncertowej w Polanicy Zdroju. Tego właśnie dnia – w 1945 roku – Niemcy skapitulowały na Froncie Zachodnim przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej i właśnie dlatego rocznicę uświetni występ doskonałego amerykańskiego big-bandu. The Jazz Lab Ensemble wystąpi w Polsce jedynie w dwóch miastach – we Wrocławiu i Kłodzku. Amerykańscy muzycy zagrają również w czeskiej Pradze i niemieckim Berlinie.
Wykonawcy:
Joanna Moskowicz – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi oraz studiów podyplomowych Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artystka zdobyła wyróżnienie i nagrodę specjalną na III Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (Wrocław), została finalistką VIII Konkursu Wokalnego (Duszniki), Konkursu Pieśni Polskiej (Warszawa), konkursu La Boheme (Werona, 2009). W 2006 r. była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2012 r. stypendystka Richard-Wagner Stipendienstiftung w Bayreuth. Jest laureatką VIII Konkursu Moniuszkowskiego (nagroda specjalna dla najlepszego sopranu koloraturowego oraz najlepszej polskiej śpiewaczki, 2013). Od 2008 r. solistka Opery Wrocławskiej. W 2010 r. debiutowała na deskach warszawskiej Opery Narodowej. Artystka współpracuje z Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Opera Nova w Bydgoszczy, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Operą na Zamku w Szczecinie.
Magdalena Kulig – alt, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (2007 r. – Wrocław), laureatka sekcji barokowej konkursu wokalnego (2008 r. – Bolonia), III nagroda na Tiit Kuusik International Lied Competition (2011 r. – Estonia). Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.
Mateusz Myrlak – tenor, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncertuje w Polsce i za granicą. Obecnie jest solistą w Operze Kameralnej w Warszawie, gdzie uczestniczy także w Letnim Festiwalu Mozartowskim. Jednym z jego ostatnich osiągnięć jest polska premiera opery B. Galuppiego Filosofo di Campagna, zrekonstruowana z weneckiego rękopisu. Repertuar tenora obejmuje muzykę religijną, oratoria, jak również operetki.
Janusz Żak – bas, student roku dyplomowego studiów magisterskich na gdańskiej Akademii Muzycznej. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Wykonawca partii tytułowej w operze Aleko S. Rachmaninowa realizowanej przez AM w Gdańsku. Odtwórca roli Lorda Farquaada w musicalu Shrek w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Koncertuje w kraju jak i za granicą. W ramach współpracy z Choir Academy Lubeck bierze udział w projektach muzycznych na terenie Niemiec. Członek nagradzanego na licznych konkursach muzyki chóralnej zespołu Art’n’Voices.
Chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny – zespół artystyczny o ogromnych możliwościach wykonawczych, występujący na wielkich światowych scenach. W swoim dorobku grupa ma 12 płyt i niezliczone nagrody. Zespół odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tys. koncertów dla ponad 25 milionów widzów. W repertuarze Śląska znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk prezentujących barwną panoramę folkloru wszystkich regionów Polski, po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwach artystycznych regionu, wydaje publikacje książkowe oraz organizuje konkursy.
The Jazz Lab Ensemble to jeden z najlepszych amerykańskich big-bandów cieszący się popularnością w całym kraju. Grupa występowała w Stanach, Chinach oraz wielu miastach Europy. Do tej pory zespół uczestniczył m.in. w Montreux Jazz Festival (Montreux, Szwajcaria), Brienze Jazz Festival (Brienz, Szwajcaria), North Sea Jazz Festival in Den Haag (Holandia). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, które zdobył m.in. na Elmhurst Jazz Festival (Chicago), Kansas City Jazz Festival, National Collegiate Jazz Festival in Mobile (Alabama). Gościnnie z Jazz Lab Ensemble wystąpili: Buddy DeFranco, Wycliff Gordon, Randy Brecker oraz Allen Vizzutti.
Dolnośląski Festiwal Muzyczny (DFM) powstał w 2013 roku. Jest to wydarzenie cykliczne, którego koncerty odbywają się przez niemal cały rok kalendarzowy. W programie festiwalu znajdują się zarówno koncerty muzyki klasycznej jak i jazzowej – swój repertuar prezentują uznani artyści oraz młodzi ambitni i zdolni muzycy. Jednym z pomysłodawców, a także dyrektorem festiwalu jest Magdalena Kulig, o część artystyczną wydarzenia troszczy się Magdalena Blum.
Ewa Chalecka