Od wielu lat podczas Świąt Papieru w Muzeum Papiernictwa udostępniane są wystawy czasowe związane ze sztuką papieru. Dotąd zaprezentowaliśmy kilkanaście ekspozycji stworzonych przez artystów z całego świata, których pasją jest papier.
Papier od samego początku fascynuje ludzi. Wynaleziony w Chinach z potrzeby doskonalszego materiału piśmienniczego, szybko stał się swoistą formą artystycznego przekazu. Jego plastyczność i możliwość łączenia z innymi materiałami sprawiły, że powstają z niego niesamowite, przestrzenne formy, obrazy czy miniatury.
25 lipca 2015 r. podczas pierwszego dnia Święta Papieru – zostanie zaprezentowany artysta nietuzinkowy, działający na wszelkich możliwych płaszczyznach sztuki. Ryszard Bilan, bo o nim mowa, urodził się w Krakowie, zaś swoje życie i twórczość podzielił na trzy, bliskie mu kraje: Polskę, Francję i Izrael. Bilan studiował grafikę użytkową na Akademii Sztuki i Projektowania w Jerozolimie. Jako zdolny student otrzymał stypendium od rządu francuskiego do L’École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu. Jego dzieła pokazywane były m.in. w Gordon Gallery i Engel Galleries w Tel Awiwie, Galerie Cimaise w Lozannie, Grand Palais w Paryżu, Boundary Gallery w Londynie. Dziś rzeźbi, maluje, rysuje i pisze wiersze. Na wystawie pt. „Chciałbym powiedzieć…” zaprezentuje obrazy powstałe z makulatury oraz rzeźby z masy papierniczej. Wszystkie prace mienią się intensywnością kolorów, faktury oraz kształtu. W każdej dostrzec można pewien element tęsknoty i nostalgii za miejscem ale przede wszystkim za człowiekiem. Odzwierciedlają wrażliwość nie tyle artystyczną co zwyczajnie ludzką. A taki jest Bilan – skromny, wrażliwy i utalentowany.
Marta Nowicka
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
W programie tegorocznego Święta Papieru:
– otwarcie wystawy „Chciałbym powiedzieć…” Ryszarda Bilana,
– zwiedzanie Muzeum Papiernictwa,
– warsztaty dla wszystkich chętnych: czerpania papieru wg średniowiecznej techniki, barwienia papieru metodą marmoryzowania i shibori, batiku na papierze, drukowania na XIX-wiecznej maszynie typograficznej, badania cech i właściwości papieru zabytkowymi urządzeniami metrologicznymi, wyrobu galanterii papierniczej, odbijania suchych pieczęci,
– pokazy: sitodruku, origami, quilingu, scrapbookingu, iris folding, papierowej wikliny,
– pokazy rękodzielników tworzących pamiątki z papieru, tkaniny, szkła, ceramiki, drewna,
– konkursy: zręcznościowe o nagrodę Prezesa firmy Mondi Świecie, wiedzy o dusznickiej papierni o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa oraz na najciekawszą pamiątkę zaprezentowaną na imprezie o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Komentarze 1