Potrzeba było wiele wysiłku, aby chór mógł rozpocząć swoją działalność. Nie tylko brak repertuaru, ale także wskazówek, w jaki sposób wykonywać dane partie okazało się sporym kłopotem. Jak sobie z tym poradzono? Początki były trudne.
W starych drukach Wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej odnaleziono wydanie śpiewów synagogalnych sprzed 1945 roku – Liturgię Moritza Deutscha, wybitnego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego. Znaleźli się też ludzie, którzy postanowili się podzielić zarówno nutami i nagraniami, jak i wiedzą z zakresu wykonywania tych charakterystycznych utworów. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że razem z ludźmi znikła cała tradycja wykonawcza i umiejętności dotyczące tej dziedziny kultury.
W niedzielę 9 czerwca 2013 r. w dzierżoniowskiej Synagodze Rutica zabrzmiała zapomniana muzyka zniszczonych Synagog Europy (wydarzenie to zapowiadał m.in. portal VVENA.PL). W wyremontowanych dzięki Fundacji Beiteinu Chaj pomieszczeniach, można było usłyszeć utwory Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem – artystycznej wizytówki Wrocławia.
To jedyny profesjonalny chór synagogalny w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy dyrygenta Stanisława Rybarczyka i dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Chór występuje na prestiżowych wydarzeniach artystycznych w kraju i zagranicą, współpracując z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Moshe Schulhofem z Miami, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina.
>>> mówi Stanisław Michał Rybarczyk – dyrygent Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem <<<
Całkowity wpływ z biletów zostanie przeznaczony na remont Synagogi Rutica – żywego pomnika dzierżoniowskiej historii. Synagoga tętni życiem. Coraz częściej organizowane są w niej wystawy, odczyty i koncerty. Dzieje się tak dzięki determinacji Fundacji Beiteinu Chaj – 2004, przy wsparciu przyjaciół i ofiarodawców państwowych i prywatnych z wielu zakątków świata. Synagoga Rutica jest jednym z trzech żydowskich domów modlitwy na Śląsku, które przetrwały lata panowania Hitlera i koniec II Wojny Światowej.
Danuta Wiśniewska