Marc Chagall, malarz żydowskiego pochodzenia, sam o swojej twórczości powiedział: „Jednak moja sztuka, (…) jest być może sztuką szaloną, płomienną rtęcią, błękitną duszą wybuchającą z płócien.” (w: Moje Życie). Każdy kto miał okazję obcować z dziełami Chagalla na pewno dostrzegł, że jest to sztuka przepełniona bogatą symboliką i treściami, w której dominuje silny kolor. Poetyka prac artysty określana jest jako, poetyka wizji onirycznych i marzeń sennych, przesiąknięta duchem żydowskiego mistycyzmu.
Wystawa „Raj i Apokalipsa” w Zamku Książ to ekspozycja aż 65 prac Marca Chagalla, wykonanych w technice litografii i akwaforty, związanych z tematyką biblijną. Są to dwa cykle kolorowych dzieł stworzonych w latach 1956 oraz 1960 dla francuskiego magazynu „Verve” oraz seria kolorowych litografii „Dwanaście pokoleń Izraela” z 1964 roku na witrażach synagogi Hadassah Medical Center w Jerozolimie. Witraże zachwycają kolorystyką, ogromną liczbą symboli roślinnych i zwierzęcych oraz ikon nawiązujących do Biblii.
Wszystkie prezentowane na wystawie grafiki pochodzą z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku, które zostało założone w 1991 roku i przez niespełna 25 lat stało się centrum nauczania i promowania twórczości artysty, a także jedynym na Białorusi właścicielem kolekcji grafik i literatury poświęconej działalności artystycznej Chagalla. Kolekcja obejmuje ponad trzysta oryginalnych prac graficznych: serię ilustracji do Biblii, powieści N.V. Gogola „Martwe dusze”, bajek La Fontaine’a, książki Marcela Arlanda „Macierzyństwo” oraz wielu innych.
Organizatorem wystawy jest Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych przy współorganizacji Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o., Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód oraz współpracy Centrum Kulturalnego Białorusi w Rzeczpospolitej Polskiej. Kuratorem wystawy jest Alicja Młodecka, autorem scenariusza Beata Lejman, a koordynatorem Leszek Solarek. Marc Chagall „Raj i apokalipsa” – wystawa grafik ze zbiorów Muzeum Marca Chagalla w Witebsku została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury Republiki Białorusi Borysa Swiatłowa, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Małgorzaty Omilanowskiej, Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Ignacego Deca Ordynariusza Diecezji Świdnickiej, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Prezesa Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód Józefa Brylla oraz Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP Wrocław i O.pl .Wystawa odbywa się w ramach Programu Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 30 stycznia 2016 r. w ramach zwiedzania Zamku Książ.