Przez dwadzieścia lat Port Literacki łamał stereotypy i na przekór popkulturowej rzeczywistości przyciągał tłumy. Oprócz najważniejszych polskich twórców na festiwalu gościli wybitni zagraniczni autorzy z Laurie Anderson, Hertą Müller i Edmundem White’em na czele, a legnicka, i następnie wrocławska impreza stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich kulturalnych marek na świecie. Teraz festiwal rozpoczyna swój nowy etap.
Raz na kilka lat mają miejsce wydarzenia, które sprawiają, że potem nic nie jest takie samo. W trakcie dwudziestu Fortów i Portów Literackich było wiele takich momentów. Np. czytania w latach 90. w przestrzeni miejskiej, w zakładzie fryzjerskim czy w trakcie smażenia naleśników – po nich poezja dla wielu stała się przystępniejsza i łatwiejsza w odbiorze. Przeprowadzka festiwalu z Legnicy do stolicy Dolnego Śląska na początku poprzedniej dekady zapoczątkowała w Polsce przenosiny wielu festiwali (by wspomnieć tylko Nowe Horyzonty i Off Festiwal) do dużych miast. Po dwunastu latach współpracy z Wrocławiem, w roku Europejskiej Stolicy Kultury, po wydarzeniach organizowanych m.in. w Barcelonie, Berlinie, Edynburgu, Moskwie, New Delhi, Oslo, Pradze i Rydze Biuro Literackie proponuje radykalną zmianę – ucieczkę od miejskiego zgiełku i podróż w nieznane. Przenosi najstarszy i dla wielu wciąż najważniejszy krajowy festiwal literacki w góry, do miejscowości, gdzie na stałe mieszka 25 osób (Sienna) i zameldowanych jest ledwie 6 tysięcy mieszkańców (Stronie Śląskie).
Wyjątkowość organizowanej między 16 a 18 września Stacji Literatura 21 to nie tylko lokalizacja, ale przede wszystkim atrakcyjny program, w którym nawet Ryszard Krynicki znowu jest debiutantem. Poznamy najciekawsze Nowe głosy z Europy i Polski, przyjrzymy się drugim książkom autorów, dowiemy się, jak to jest ponownie debiutować, i porozmawiamy o tym, jak debiutowano dawniej. Festiwal przenosi się też do mieszkań, gdzie krytycy, poeci i tłumacze oraz organizatorzy festiwali posłuchają wykładów m.in. Michała Merczyńskiego, Pawła Potoroczyna i Beaty Stasińskiej. 36 wydarzeń tworzy spójną całość, a formuła festiwalu jest odmienna od poprzednich, i tak uchodzących za nowatorskie. Impreza zyskuje też Europejskie Forum Literackie, współorganizowane przez Literary Europe Live – platformę zrzeszającą kilkanaście międzynarodowych instytucji literackich oraz wspierane przez szwajcarską Fundację Jan Michalski. Czy Stacja Literatura to zatem zwiastun dużych festiwali w małych miastach? Organizowanych trochę inaczej niż imprezy, do których wszyscy się już przyzwyczailiśmy? Warto przekonać się o tym osobiście! Do udziału w towarzyszących imprezie Pracowniach zgłosiło się już kilkaset osób. To grupa najciekawszych obecnie osób, realizujących festiwale, projekty literackie, współtworzących książki oraz życie literackie. Wydarzenie Biura Literackiego to zatem nie tylko atrakcyjne spotkania autorskie ale także miejsce branżowych spotkań i rozmów o literaturze. A miejsce jest naprawdę wyjątkowe, jedno z najpiękniejszych w Polsce. Festiwalowe hasło „Czytaj naturalnie” zrodziło się tutaj, całkiem… naturalnie.
Tegoroczny Port Literacki odbywać się będzie w dniach 16 – 18 września 2016 r. w Stroniu Śląskim i Siennej – kliknij i zobacz szczegółowy program.