Wielobarwne, abstrakcyjne malarstwo Jańskiego balansuje między abstrakcją a realizmem, czy raczej surrealizmem. Jego niepokojące przedstawienia pozwalają wyodrębnić, rozpoznać fragmenty rzeczywistości, ale ich powierzchowne, najbardziej oczywiste znaczenia zatracają się w metaforach. Przyglądając się pół-abstakcjom i nad-rzeczywistościom Jańskiego, zanurzonym w metaforach i historycznych cytatach intensywnym plamom i kreskom trudno też nie dostrzec, jak silny jest w tych pracach swoisty intelektualizm.
Seweryn Jański urodził się w 1981 roku Dyplom uzyskał w 2009 r. na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, kończąc Wydział Malarstwa i Rzeźby. Jest autorem wystaw indywidualnych, brał udział w kilkunastu wystawach grupowych prezentowanych w Polsce, Niemczech, Irlandii, Słowacji. W 2011 r. został wyróżniony na Wrocławskim Biennale Młodej Sztuki. Zajmuje się głównie malarstwem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Wystawa „Splot” stanowi konsekwentne rozwinięcie wcześniejszych realizacji Seweryna Jańskiego. Cechą charakterystyczną prac są powtarzające się, trójwymiarowe spiralne formy, które ujęte w ruchu stanowią motywy zarówno czysto abstrakcyjne, jak i pochodzące ze świata natury. Zgodnie z tytułem inspirację przy tworzeniu prac stanowiła sieć powiązań, sposób wzajemnego przeplatania się układów, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu bądź innej struktury. W pracach Jańskiego uchwycona zostaje struktura tworząca sieć wzajemnych połączeń, złożoność układu, który ma przywracać równowagę pomiędzy poszczególnymi jego częściami. Obserwujemy zjawiska nawarstwiania się, rozdzielania, pochłaniania. Mogą one kojarzyć się z narządami ludzkimi, ale też z naturą w szerszym ujęciu. Ten żywy organizm, zmieniające się formy stają się mapą zapisu osobistych zmagań i doświadczeń. Mówią o naszej kondycji, oddziaływaniu i jedności ze światem natury.
Wystawę pt. „Splot” Galerii Sztuki w Legnicy można zwiedzać do 2 października 2016 r.