W październiku Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprasza na inspirujące warsztaty i koncerty. Wystąpią m.in. Magdalena Kulig, Magdalena Blum, Tomasz Krzysica i Thomas Cornelius.
W Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny czekają nas kolejne dwa koncerty. W piątek 7 października 2016 r. o godz. 16:00 rozpocznie się koncert edukacyjny w wykonaniu Thomasa Corneliusa, a w sobotę 8 października 2016 r. o godz. 16:30, ten sam artysta zaprezentuje publiczności mistrzowski recital organowy. W niedzielę 9 października 2016 r. o godz. 19:00 w kościele pw. Św. Mikołaja w Nowej Rudzie, w koncercie kameralnym wystąpi duet fortepianowy: Magdalena Blum i Thomas Cornelius. W programie m.in. utwory M. Moszkowskiego i W. A. Mozarta na fortepian i cztery ręce. W czwartek 13 października 2016 r. o godz. 12:00 inspirujące warsztaty dla dzieci będą miały miejsce w kłodzkim kościele Ojców Franciszkanów i poprowadzi je Mieczysław Kowalcze, Joanna Stoklasek oraz Thomas Cornelius. Natomiast w piątek 14 października 2016 r. o godz. 19:00, w recitalu mistrzowskim na organach wystąpi Thomas Cornelius. Koncert odbędzie się w Kościele Matki Baskiej Różańcowej w Kłodzku.
Na kolejne spotkania z muzyką organizatorzy zapraszają do Barda. W piątek 21 październka 2016 r. o godz. 16:00 czeka nas koncert edukacyjny rozpocznie się, natomiast w sobotę 22 października 2016 r. o godz. 19:00 odbędzie się recital organowy. Oba spotkania będą miały miejsce w bardzkiej Bazylice. Warsztaty organowo-historyczne dla dzieci poprowadzą Zuzanna i Maciej Batorowie, a w autorskim recitalu organowym wystąpi Piotr Rojek.
W sobotę 29 października 2016 r. o godz. 16:30 polanicki Teatr Zdrojowy zaprasza na koncert kameralny. W programie walce miłosne jednego z największych niemieckich kompozytorów XIX wieku – Johannesa Brahmsa. Te krótkie pieśni łatwo wpadają w ucho, a ze względu na rytmikę rodem z ländlera (ludowego poprzednika walca) kojarzą się z lekką muzyką Straussa. Pośród drobnych form wokalnych i salonowych miniatur jakie ceniła publiczność okresu Brahmsa, Walce miłosne op. 52 należą do utworów szczególnie cenionych. Wciąż są chętnie wykonywane, a to za sprawą swej prostoty i szlachetnej elegancji – miłej zarówno amatorom jak i profesjonalistom. Przed polanicką publicznością wystąpi Elżbieta Nowotarska (sopran), Magdalena Kulig (mezzosopran), Tomasz Krzysica (tenor), Makary Pichura (bas), Magdalena Blum (fortepian) oraz Thomas Cornelius (fortepian). Bilet wstępu na koncert w cenie 15 zł.
W niedzielę 30 października 2016 r. o godz. 17:00 odbędzie się ostatni jesienny koncert DFM w Kłodzku (kościół Matki Bożej Różańcowej). Wystąpi duo organowe Zuzanna i Maciej Batorowie.
Na wszystkie koncerty (prócz polanickiego) wstęp jest wolny.
Wykonawcy:
Elżbieta Nowotarska – Leśniak – sopran, absolwentka Universität der Künste w Berlinie oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Była stypendystką m.in. Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Fundacji Kultury Polskiej, Towarzystwa im. P. Hindemitha w Berlinie. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. F. Barbieri, T. Żylis-Gara, I. Gavrilovici, J. Sokorskiej-Kwika. Występowała m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Berliner Konzerthaus, Albert Long Hall Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule. Koncertuje w kraju i za granicą, ostatnio w Turcji.
Magdalena Kulig – mezzosopran, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (Wrocław, 2007), I nagroda sekcji barokowej konkursu wokalnego (Bolonia, 2008), III nagroda na Tiit Kuusik International Lied Competition (Estonia, 2011). Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.
Tomasz Krzysica – tenor, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej. Laureat wielu konkursów m.in. III nagroda i nagroda specjalna (Konkurs Sztuki Wokalnej im. A Sari – Nowy Sącz), I nagroda (Międzynarodowy Konkurs Głosów Operowych Rosetum – Mediolan), II nagroda i nagroda specjalna (Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. St. Moniuszki – Warszawa). Otrzymał także Premio Basiola – nagrodę włoskiej krytyki muzycznej dla najciekawszej osobowości artystycznej konkursów wokalnych (2001). Artysta występuje regularnie w ramach najsłynniejszych polskich festiwali muzycznych m.in. Festiwal Mozartowski, Wratislavia Cantans czy Festiwal Muzyczna Praga.
Makarij Pihura – bas, absolwent lwowskiej i krakowskiej Akademii Muzycznej. Artysta zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym 21 Century Art w Worzele (Ukrainia, 2006), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Kruszelnickiej (Lwów, 2009), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti im. I. Godina (Słowacja, 2012) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Kiepury (Krynica-Zdrój, 2013). Podczas ostatniego konkursu otrzymał też wyróżnienie od W. Ochmana za najlepsze wykonanie arii polskiej. W latach 2006-2010 był solistą Studia Operowego przy AM we Lwowie. Od 2012 r. śpiewa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w Państwowej Operze w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Od 2013 r. jest solistą Opery Wrocławskiej.
Magdalena Blum – absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu. Od 2008 r., na macierzystej uczelni pełni funkcję Prorektora do Spraw Artystycznych i Naukowych. Jest laureatką III Ogólnopolskiego Konkursu Lisztowskiego. Koncertowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, jest współwykonawcą pięciu płyt. Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.
Thomas Cornelius – organista, pianista, klawesynista i kompozytor. Dyplom mistrzowski uzyskał w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu. Studiował także w Yale University (USA). Podczas studiów był organistą katedry w St. Marien (Hamburg). Następnie pracował jako dyrektor muzyczny w archikatedrze St. Petri (Hamburg). Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Rosji, Luksemburgu i Niemczech. W 2015 r. Cornelius skomponował brakujące Agnus Dei do Mszy c-moll KV 427 W. A. Mozarta. Jego premiera zakończyła się wielkim sukcesem – utwór będzie wykonany m.in. w maju 2017 r. w Köelner Philharmonie. Artysta jest autorem muzyki do blisko 30 filmów dla niemieckiej telewizji m.in. Arte, ARD, ZDF. Jako pianista i organista koncertuje z czołowymi niemieckimi orkiestrami m.in. NDR Elbphilharmonie Orchester, Bamberger Symphoniker, Hamburger Symphoniker. Obecnie realizuje zamówienie kompozytorskie dla kwartetu saksofonowego związanego z Berliner Philharmoniker, Clair – obscur. Premierę utworów zaplanowano na luty 2017 r. (wrocławskie Narodowe Forum Muzyki).
Piotr Rojek – organy, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii. Artysta odbył szereg kursów mistrzowskich: interpretacyjnych (prowadzonych m.in. przez J. Gembalskiego, B. Haasa, T. Koopmana, J. Laukvika, A. Schoofa, J. Serafina, H. Vogla) jak i improwizatorskich. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (1997 r.) oraz Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech (1998 r.). Został laureatem konkursów organowych i kompozytorskich (m.in. III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę, zorganizowanym przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy). Artysta występuje zarówno w kraju jak i za granicą (Czechy, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Szwecja). Artysta ma w dorobku osiem płyt CD.
Wojciech Rodek – dyrygent. Studiował dyrygenturę w klasie prof. M. Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie debiutował w 2000 r. z Orkiestrą Symfoniczną AM. W 2005 r. wygrał konkurs na stanowisko asystenta A. Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta jest laureatem II nagrody na Przeglądzie Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (Białystok, 2002). W 2011 r. został wyróżniony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. J. Kiepury. Dyrygował wieloma zespołami symfonicznymi m. in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej (Warszawa), Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia (Katowice), Polską Orkiestrą Radiową. Muzyk stale współpracuje z głównymi orkiestrami w Europie i Turcji. Występował z wybitnymi solistami (m.in. R. Blechacz, K. A. Kulka, T. Strahl, I. Biret). Przygotował też wiele premier m.in. dla Theatre Montansier (Wersal), wrocławskiego Teatru Muzycznego Capitol czy festiwalu Wratislavia Cantans. Od 2002 r. gości z zespołem Opera Polska w najważniejszych salach koncertowych Europy i Chin.
Ewa Chalecka