Bardo, Bobolice, Krzeszów, Góra Igliczna, Stary Wielisław, Wambierzyce, Krzeszów, Trzebnica i Wrocław – co łączy te punkty na mapie Dolnego Śląska? To miejsca, gdzie znajdują się sanktuaria będące celem setek pielgrzymek zorganizowanych i punktami, do których docierają tysiące pątników i turystów. Okazuje się, iż wiedzę o tych niezwykłych zakątkach regionu można wzbogacić dzięki źródłom archiwalnym. Świadectwem tego jest wydana właśnie bibliofilska pozycja pt. „Sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym”. Promocja tej nowej książki odbyła się 1 grudnia br. w Kamieńcu Ząbkowickim.
Książka ukazała się dzięki wspólnej inicjatywie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej i Archiwum Państwowego we Wrocławiu przy walnym wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Autorami poszczególnych rozdziałów są: Bartosz Grygorcewicz (Bardo – Strażniczka Wiary, Bobolice – Matka Boża Bolesna), Ivo Łaborewicz (Krzeszów – Matka Boża Łaskawa), Anna Dziatczyk (Góra Igliczna – Matka Boża Śnieżna, Stary Wielisław – Matka Boża Bolesna, Wambierzyce – Królowa Rodzin), Maciej Skrzypczyk (Trzebnica – Św. Jadwiga, Wrocław – Bł. Czesław). W przedmowie do wydawnictwa, które cechuje szczególna staranność edytorska, napisanej przez księdza prof. Ignacego Deca – Biskupa Diecezji Świdnickiej, czytamy m.in.: „Z wielką radością należy powitać nową publikację o sanktuariach na ziemi dolnośląskiej, obejmującej trzy diecezje: wrocławską, legnicką i świdnicką. Spośród ośmiu sanktuariów zaprezentowanych w niniejszej książce aż pięć znajduje się na terenie diecezji świdnickiej. (…) W prezentacji znajdujemy wiele ciekawych informacji historycznych. Możemy zapoznać się nie tylko z dziejami kultu religijnego, ale też burzliwą historią. W publikacji są także zamieszczone informacje o ważniejszych zabytkach i dziełach sztuki, znajdujących się w poszczególnych sanktuariach. Należą się wielkie słowa wdzięczności autorom prezentującym poszczególne sanktuaria.”
Na ponad 200 stronach książki obok bardzo drobiazgowo udokumentowanych relacji z zakresu historii i historii sztuki, czytelnik znajdzie kilkaset zdjęć (w tym część kolorowych). Są doskonałą ilustracją tekstów powstałych na bazie oryginalnych źródeł pisanych i ikonograficznych dostępnych w zasobach archiwów rozmaitych instytucji. Publikacja imponuje nie tylko bogatą zawartością merytoryczną, ale też przystępnością, Dzięki temu może się stać pasjonującym przewodnikiem dla uczestników pielgrzymek i wycieczek podążających do dolnośląskich sanktuariów. W trakcie oficjalnych wystąpień, ale też podczas nieformalnych rozmów wiele osób zwracało uwagę na wartość źródeł archiwalnych przy opracowywaniu publikacji promujących różne miejsca, gdzie zlokalizowane są dobra kultury materialnej. Zbyt często bowiem zdarza się, że opracowując materiały promocyjne, wydawcy takich materiałów posiłkują się niskiej jakości źródłami internetowymi lub powielają inne podobnie tworzone publikacje. Profesjonalizm wydawców, np. samorządów lub innych organizacji powinien wyrażać się w sięganiu po zweryfikowane źródła dostępne w zasobach archiwalnych. Wymaga to wprawdzie większego nakładu pracy i częstokroć kosztuje więcej, ale efektem są wartościowe pod względem faktograficznym treści docierające do opinii publicznej.
Promocja książki miała miejsce w zabytkowej siedzibie oddziału Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Wśród gości byli obecni m.in. ks. biskup prof. Ignacy Dec, dr Wojciech Woźniak – naczelny dyrektor archiwów państwowych, autorzy książki: Bartosz Grygorcewicz, Anna Dziatczyk, Ivo Łaborewicz, Maciej Skrzypczyk, samorządowcy, w tym: radny wojewódzki Zbigniew Szczygieł oraz wójt Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec, wiceburmistrz Barda Krystyna Sobieraj i wójt Kamiennej Góry Patryk Straus. Przybyli też duchowni – kustosze sanktuariów: ojciec Mirosław Grakowicz z Barda, ks. Krzysztof Ziobrowski z Bobolic i ks. Marian Kopko z Krzeszowa. Padło wiele serdecznych słów uznania dla autorów, ale też oni sami podzielili się refleksjami związanymi z pracą nad wydawnictwem. Był też czas na swobodne rozmowy, jako że w sali, gdzie odbywała się promocja książki, zgromadziły się osoby zainteresowane szeroko rozumianą wiedzą o sanktuariach i wolą ich promowania. Szczególnym akcentem było wyeksponowanie 300-letniej figurki Matki Bożej Strażniczki Wiary – repliki cudownej figurki, jaką znamy z Barda. Ogniwem wzmacniającym walory spotkania była wystawa pod tym samym tytułem, co wydana książka. Prezentację tę będzie można oglądać do 31 stycznia 2017 r. w siedzibie oddziału Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim w godz. 8:00 – 15:00.
Krzysztof Kotowicz