Styczniowy spektakl realizowany jest przez aktorki i aktorów Teatru Opery Pekińskiej Prowincji Hubei. Przedstawieniu towarzyszyć będzie grupa muzyków grająca na tradycyjnych chińskich instrumentach perkusyjnych. W programie gali znajdują się trzy sceny rodzajowe oraz sztuka operowa.
Pierwsza scena U zbiegu dróg opowiada historię wojskową z czasów panowania dynastii Song. Dwaj aktorzy na jasno oświetlonej scenie odgrywają ciałem i ruchem walkę, która jest jednocześnie przekonująca i komiczna. Kolejna scena Na ulicy wywodzi się z powieści pt. Opowieści znad brzegów rzek. Karzeł Wu Dalang sprzedaje na ulicy placki – rozdrażniony tym, że ludzie wciąż wyśmiewają jego niski wzrost daje mistrzowski pokaz sztuki walki. W scenie Niebianka rozsypuje kwiaty Budda rozkazuje niebiance opuścić rajska krainę wonnych kwiatów. Aktorka w tańcu posługuje się długą jedwabną wstęgą, a jej występ łączy w sobie taneczny ruch, piękny śpiew i muzykę. Aktorskiej grze towarzyszy muzyka instrumentów, a całość tworzy przed oczami publiczności obraz ujmujący swoim wdziękiem. Ta scena to uczta dla oka i ucha! Awantura w niebiańskim pałacu to jedna z tradycyjnych sztuk opery pekińskiej. Jej treść wywodzi się z klasycznej powieści Wędrówka na zachód. Król Małp Sun Wukong był tak potężny, że Nefrytowy Cesarz nadał mu tytuł Mędrca Równego Niebu. Jednak Sun Wukong ukradł brzoskwinie nieśmiertelności, wypił cesarskie wino i na dodatek ukradł z niebiańskiego pałacu eliksir nieśmiertelności. Rozgniewany Nefrytowy Cesarz rozkazał niebiańskiemu generałowi stanąć na czele wielotysięcznego wojska i pojmać Sun Wukonga. Niestety misja się nie powiodła i generał wrócił pokonany. W sztuce tej możemy podziwiać sprytnego i psotnego Króla Małp, który robi koziołki i walczy z niebiańską armią. Scena jest niezwykle barwna i żywa, a dodatkowy atut stanowią efektowne maski aktorów.
Opera pekińska to sztuka sceniczna obejmująca swym zasięgiem śpiew, recytację, grę aktorską oraz elementy sztuki walki. Jej choreografię charakteryzuje symbolizm oraz wysoki stopnień sformalizowania – aktorzy wykonują ściśle określone gesty rąk, oczu, tułowia i nóg. W 2010 roku opera pekińska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Tradycyjny teatr chiński zwany jest powszechnie operą z racji roli, jaką odgrywa w nim śpiew. Jednak równie ważnymi częściami składowymi przedstawienia są recytacja, gra aktorska oraz ruch sceniczny, który uzupełniają elementy akrobacji i sztuk walki. Dopełnienie całości stanowią niezwykle barwne kostiumy i specjalny makijaż. Strona wizualna teatru wywiera silnie wrażenie nawet na osobach nieprzyzwyczajonych do tej orientalnej dla przeciętnego Europejczyka konwencji scenicznej. Historia opery chińskiej sięga trzeciego wieku naszej ery – wyróżnia się blisko 360 odmian regionalnych spektaklu.
„Chińska gala operowa” będzie miała miejsce w czwartek 19 stycznia 2017 r. o godz. 18:00 w Zamku na Skale w Trzebieszowicach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Patronat nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Kultury Chin, Rząd Ludowy Prowincji Hubei, Ambasada Chin w Polsce. Organizatorami są Polsko-Chińskie Towarzystwo Gospodarczo-Kulturalne, Departament Kultury Prowincji Hubei oraz Dolnośląski Festiwal Muzyczny.