W miniony czwartek (19 stycznia 2017 r.) w trzebieszowickim Zamku na Skale artyści operowi z Chin zaprezentowali cztery niezwykłe spektakle. Spektakle zaprezentowali artyści Teatru Opery Pekińskiej Prowincji Hubei. Towarzyszyła im grupa muzyków grająca na tradycyjnych chińskich instrumentach perkusyjnych.
W programie styczniowej gali znalazły się cztery spektakle. Pierwszy U zbiegu dróg opowiedział historię wojskową z czasów panowania dynastii Song. Dwaj aktorzy na jasno oświetlonej scenie odegrali przekonującą i komiczną scenę walki. Kolejny zaprezentowany spektakl – Na ulicy wywodzi się z powieści pt. Opowieści znad brzegów rzek. Karzeł Wu Dalang sprzedaje na ulicy placki – rozdrażniony tym, że ludzie wciąż wyśmiewają jego niski wzrost daje mistrzowski pokaz sztuki walki. W spektaklu Niebianka rozsypuje kwiaty Budda rozkazuje niebiance opuścić rajska krainę wonnych kwiatów.
Aktorka w tańcu posługuje się długą jedwabną wstęgą, a jej występ łączy w sobie taneczny ruch, piękny śpiew i muzykę. Aktorskiej grze towarzyszy muzyka instrumentów, a całość tworzy przed oczami publiczności obraz ujmujący swoim wdziękiem. Ta scena to uczta dla oka i ucha! Awantura w niebiańskim pałacu to jedna z tradycyjnych sztuk opery pekińskiej. Jej treść wywodzi się z klasycznej powieści Wędrówka na zachód. Król Małp Sun Wukong był tak potężny, że Nefrytowy Cesarz nadał mu tytuł Mędrca Równego Niebu. Jednak Sun Wukong ukradł brzoskwinie nieśmiertelności, wypił cesarskie wino i na dodatek ukradł z niebiańskiego pałacu eliksir nieśmiertelności. Rozgniewany Nefrytowy Cesarz rozkazał niebiańskiemu generałowi stanąć na czele wielotysięcznego wojska i pojmać Sun Wukonga. Niestety misja się nie powiodła i generał wrócił pokonany. W sztuce tej możemy podziwiać sprytnego i psotnego Króla Małp, który robi koziołki i walczy z niebiańską armią. Scena jest niezwykle barwna i żywa, a dodatkowy atut stanowią efektowne maski aktorów.
Opera pekińska to sztuka sceniczna obejmująca swym zasięgiem śpiew, recytację, grę aktorską oraz elementy sztuki walki. Jej choreografię charakteryzuje symbolizm oraz wysoki stopnień sformalizowania – aktorzy wykonują ściśle określone gesty rąk, oczu, tułowia i nóg. W 2010 roku opera pekińska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Patronat nad – zapowiadanym przez VVENA.PL – wydarzeniem objęli Ministerstwo Kultury Chin, Rząd Ludowy Prowincji Hubei, Ambasada Chin w Polsce. Organizatorami są Polsko-Chińskie Towarzystwo Gospodarczo-Kulturalne, Departament Kultury Prowincji Hubei oraz Dolnośląski Festiwal Muzyczny.
Ewa Chalecka