Nie dość, że usłyszeć można dźwięki w ich naturalniejszym rejestrze i w palecie brzmień, jakich na co dzień nie znamy, to jeszcze można je… zobaczyć. Historia dźwięków od czasów najstarszych po najnowsze, generowane absolutnie naturalnie i kompletnie syntetycznie. Akustyczne wrażenia przenoszone w przestrzeni i utrwalane na najbardziej nieznanych nośnikach. To jeszcze nie koniec, bo wszystko zostało zlokalizowane w oazie ciszy, z dala od głównych dróg, nie w popularnym mieście, lecz w urokliwie położonej wsi. „Sono-Lab” Laboratorium Dźwięku w Przedborowej może się okazać jednym z najciekawszych projektów edukacyjnych i ekspozycyjnych o zasięgu szerszym, niż macierzysta gmina Stoszowice.
Motorem całego unikalnego w skali Polski przedsięwzięcia jest Igor Leginowicz – inżynier akustyk. Wspiera go w tytanicznym wysiłku małżonka. Pani Dafne Leginowicz oprowadza po esencjonalnie zaaranżowanej wystawie instrumentów muzycznych, profesjonalnie i ze szczerym entuzjazmem zwraca uwagę na wartość zgromadzonych przedmiotów. Osobista pasja Pana Igora, nieprzebrane prywatne zbiory wszelkich urządzeń związanych ze zjawiskiem dźwięku, a nade wszystko nadzwyczajnie bogata wiedza o wszystkim, co dotyczy historii dźwięku, związanych z nim zjawisk fizycznych i umiejętność barwnego dzielenia się rozległym zakresem informacji na ten temat, czynią „Sono-Lab” Laboratorium Dźwięku ewenementem. Na prawie 200 m.kw. zgromadzono bowiem obiekty eksponowane w tradycyjnej formule muzealnej, ale z domieszką interaktywności. W kolejnych salach udostępniona jest aparatura i rekwizyty, które dzięki wrażeniom akustycznym i wizualnym przybliżają prawidłowości związane z falami dźwiękowymi – tymi słyszalnymi, i tymi, których nie odbieramy świadomie. Jest też ogniwo „Sono-Lab”, gdzie poznajemy dosłownie, bo na własne uszy to, jak rozwijały się technologie utrwalania brzmień, w tym muzyki. Na finale trafiamy do nowoczesnego i wszechstronnie wyposażonego studia, w którym można eksperymentować z własnym głosem lub dostępnymi tam instrumentami, a wszystko odbywa się w aurze digitalnej oprawy. Igor Leginowicz niemal przy każdym z punktów „wycieczki” rozwija nowe wątki i w formie dygresji uzmysławia rozmaite tematy, jakie można omawiać w nawiązaniu do poszczególnych ogniw laboratoryjnych zbiorów.
Zainicjowany wiosną bieżącego roku projekt, nad którym patronat sprawuje Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji z siedzibą w Srebrnej Górze, po kilku miesiącach intensywnej pracy jego pomysłodawców, a szczególnie szefa GOKSiR-u Norberta Szandrowskiego, stał się faktem. Na potrzeby projektu przeznaczono jedną kondygnację budynku oświatowego w Przedborowej. Aby przejść wszystkie etapy prezentacji i zaznajomić się z nimi, warto przeznaczyć na ten cel nie mniej, niż 90 minut. Aktualne informacje na temat Laboratorium Dźwięku „Sono-Lab” w Przedborowej znajdziecie na fanpejdżu projektu.
W ostatni dzień sierpnia 2017 r. miała miejsce oficjalna inauguracja działalności Laboratorium Dźwięku. Do końca września 2017 r. wszyscy, którzy chcą przetestować Laboratorium Dźwięku „Sono-Lab” (Przedborowa 100) mogą to uczynić bezpłatnie. Animatorzy zachęcają do przybywania w małych grupach, aby w kameralnej atmosferze można było w pełni wykorzystać zasoby „Sono-Lab”. Szczególnie mile widziane są grupy organizowane przez szkoły, ale i inne instytucje czy organizacje skupiające także starszych odkrywców. Zainteresowani, w celu umówienia wizyty, proszeni są o kontakt telefoniczny: 505961566 w godz. 8:00 – 15:00. Test będzie prowadzony tylko we wrześniu, a ilość miejsc jest ograniczona! Naprawdę warto usłyszeć i zobaczyć dźwięk. Pomysłodawcom, twórcom, animatorom i wszystkim przychylnym temu pomysłowi należą się słowa szacunku i życzeń, by projekt rozwijał się.
Krzysztof Kotowicz