Leon Tarasewicz – jeden z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych artystów współczesnych. Od ponad trzech dekad konsekwentnie przekracza granice obrazu.
Zagarnia dla malarstwa coraz większe przestrzenie – wybiera wielkie formaty płócien, anektuje kolejno ściany, podłogi i elementy zastanej architektury, przekształca strukturalne płaszczyzny w niezależne instalacje malarskie konstruowane z rusztowań, drewna i farby we wnętrzach i na zewnątrz budynków, każe widzom deptać po obrazach i gubić się w labiryntach malarskich instalacji. Wkracza w przestrzeń publiczną, oszukuje zmysły i buduje iluzje, multiplikując malowane konstrukcje i naturalne otoczenie w lustrzanych odbiciach. W ostatnich działaniach coraz częściej wyznacza rytm rzeczywistości samym światłem, wykorzystując świecące plastikowe formy wypełniane czystym kolorem.
Wystawa, którą Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentować będzie od 10 maja do końca sierpnia 2018 roku, ukaże ewolucję twórczości Leona Tarasewicza od ukończenia studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1984 roku, przez prezentację wielkoformatowych obrazów z lat 80. i 90. XX w., po przykłady kompozycji przestrzennych ostatnich lat. Towarzyszyć im będą instalacje site specific, zaprojektowane przez artystę specjalnie dla wnętrz Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 10 maja 2018 o godzinie 18:00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wernisaż będzie połączony z uroczystością nadania Leonowi Tarasewiczowi tytułu honorowego profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.