Dzień 9 kwietnia 1241 r. jest istotnym punktem dla historii Polski, ale także całej chrześcijańskiej Europy. Tego dnia odbyła się bitwa pod Legnicą, będąca najważniejszym wydarzeniem I najazdu mongolskiego na nasz kraj. Polska, rozbita na liczne księstwa, nie mogła odeprzeć napadów Tatarskich.
Dopiero śląski książę, który odbudowywał podzieloną wtedy Polskę, był w stanie zebrać wystarczające siły, by stanąć na równych warunkach z wysłaną na nasze ziemie armią mongolską. Skupił on pod swoim berłem najważniejsze dzielnice: bogaty Śląsk, Małopolskę z Krakowem i Wielkopolskę z Gnieznem. Henryk II Pobożny – bo o nim mowa – zgromadził 6 tys. własnych wojowników oraz koło 2 tys. rycerzy trzech zakonów: templariuszy, joannitów i Krzyżaków. Bitwa okazała się tragiczna w skutkach. Mimo dzielnej postawy rycerzy, wojska polskie zostały rozbite, a Henryk II Pobożny, schwytany podczas walki, został ścięty. Przyczynić się do tego miały, nieznane w Europie, gazy bojowe. Przedwczesna śmierć Henryka II Pobożnego doprowadziła do rozpadu jednoczącej się Polski i pogłębiła rozbicie dzielnicowe.
Wspominając dzisiaj to wydarzenie pragniemy zaprosić wszystkich już teraz na rekonstrukcję tej bitwy, która będzie miała miejsce 29 czerwca br. we wsi Legnickie Pole. Będzie to niezwykłe wydarzenie, które na pewno zapadnie wam w pamięci. Zapraszamy!
Rekonstrukcja Bitwy pod Legnicą – sobota – 29 kwietnia 2019 – 10:00 / 18:00 – plener – Legnickie Pola