Muzyka, zwłaszcza współczesna, skrywa w sobie niezliczone tajemnice. Intryguje mnogością eksperymentów i przekraczaniem granic. Zamiast obawiać się tego, co nieznane, warto uważnie przyjrzeć się sekretnym muzycznym znakom i podążyć ich tropem, a idealną ku temu okazją będzie koncert, podczas którego wystąpią znani artyści polskiej sceny elektroakustycznej.
Muzyka współczesna w naszym kraju ma się naprawdę dobrze. Świadczą o tym sukcesy takich artystów jak Łuc i Duchnowski, którzy doskonale radzą sobie zarówno w kraju, jak i za granicą. Cezary Duchnowski jest świetnym kompozytorem, pianistą, performerem oraz współtwórcą Studia Kompozycji Komputerowej wrocławskiej Akademii Muzycznej. Od kilku lat w sposób szczególny skupia się na tworzeniu muzyki elektroakustycznej. Z kolei Rafał Łuc należy do grona najwybitniejszych polskich akordeonistów. Na co dzień współpracuje z najlepszymi muzykami i idealnie odnajduje się podczas koncertów na żywo. Jeśli do tego duetu dołączymy wielokrotnie nagradzaną, wybitną sopranistkę i laureatkę Paszportu „Polityki” Joannę Freszel, to otrzymamy bezkonkurencyjne trio, które wciągnie nas świat muzyki nowej, nieoczywistej, czasem trudnej do zdefiniowania.
Artyści zaprezentują polskie prawykonania kompozycji, których autorami są najlepsi współcześni twórcy europejscy działający w przestrzeni muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Wśród nich pojawi się Milica Djordjević, serbska artystka, autorka intrygującej opowieści o tęsknocie – I ti hoćeš da se volimo. W programie znajdziemy też „Sekretne znaki” norweskiej śpiewaczki i kompozytorki Mai Ratkje oraz Longue durée Chistophera Trapaniego. Obok tych eksperymentalnych utworów nie da się przejść obojętnie. Wysłuchamy również kompozycji, które wyszły spod pióra polskich muzyków – Cezarego Duchnowskiego oraz Agaty Zubel. Sposób, w jaki artyści łączą instrumenty, wokal i elektronikę, z pewnością zasługuje na uwagę i uznanie.
Koncert „Sekretne znaki” – czwartek – 13 lutego 2020 – 19:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław