Jakie zmiany wymusiła na polskiej kulturze pandemia? Jak wygląda aktualny stan sektora i jaka jest jego najbliższa przyszłość?
28 października Strefa Kultury Wrocław i Creative Europe Desk Polska zapraszają na „Miasto i Kultura: debathon” – transmitowane online rozmowy o obecnej sytuacji i przyszłości kultury Polsce. W dyskusjach wezmą udział przedstawiciele środowiska z całego kraju.
„Miasto i Kultura” – wydarzenie zaplanowane początkowo jako stacjonarne spotkanie, w trosce o bezpieczeństwo uczestników i uczestniczek zmieniło formułę z całodniowego hackathonu na debathon, czyli transmitowany online cykl dyskusji skupionych wokół trzech najbardziej aktualnych dla kultury zagadnień: kryzysu, ekonomii i adaptacji.
Środek kryzysu (finansowego, światopoglądowego, organizacyjnego czy nawet obserwowany przez nas kryzys autorytetów) jest najlepszym momentem, by rozmawiać o doświadczeniach z ostatnich kilku miesięcy. Uczestnicy i uczestniczki debat spróbują też określić, jakie zmiany w zarządzaniu kulturą wymusiła pandemia, a jakie dopiero będzie trzeba wdrożyć. Planowanie w systemie kilkuletnim możemy wyrzucić do kosza… Przed nami kolejny okres dynamicznie zmieniających się wytycznych dotyczących bezpiecznego organizowania wydarzeń. 28 października chcemy dowiedzieć się gdzie – jako sektor – jesteśmy dziś i jak widzimy swoją najbliższą przyszłość – mówią organizatorzy wydarzenia.
W debatach wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki instytucji i organizacji pozarządowych, festiwali i kolektywów artystycznych, a także marek kulturalnych, które rozpoczęły swoje funkcjonowanie w czasie pandemii. Wśród zaproszonych gości są m.in. Roman Gutek (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty), Izabela Błaszczyk (Krakowskie Biuro Festiwalowe), Paweł Łysak (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Forum Przyszłości Kultury) oraz Izabella Kaluta (Fundacja Olgi Tokarczuk).
- Rozmowy transmitowane będą na żywona Facebooku na profilach Strefy Kultury Wrocław, Praktyków Kultury oraz Koalicji Miast. Dyskusje prowadzone będą w języku polskim i tłumaczone na Polski Język Migowy. Na debaty nie trzeba się rejestrować, udział jest bezpłatny.
- Dodatkowo, dzięki współpracy z Creative Europe Desk Polska, tego dnia odbędą się również bezpłatne konsultacje wokół programu Kreatywna Europa. Rozmowa na platformie Zoom staną się okazją, by zapoznać się z możliwościami finansowania międzynarodowych projektów kulturalnych.
Miasto i Kultura: debathon – program dyskusji:
10:00 – 10:15 | otwarcie i przywitanie gości
10:15 – 11:30 | KRYZYS W SEKTORZE KULTURY (debata transmitowana na Facebooku) – prowadzenie: Hanna Kostrzewska; goście: Dominika Kluszczyk (IP Studio, Centrum Sztuki WRO); Szymon Pietrasiewicz (Centrum Kultury w Lublinie, Rewiry – Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie); Sławek Czarnecki (Młyny Rothera – Park Kultury w Bydgoszczy)
11:30 – 12:30 | konsultacje w ramach programu Kreatywna Europa (online – link do pokoju Zoom dostępny po wcześniejszej rejestracji drogą mailową)
12:30 – 13:45 | EKONOMIA SEKTORA KULTURY (debata transmitowana na Facebooku) – prowadzenie: Artur Celiński (DNA Miasta i Magazyn Miasta); goście: Roman Gutek (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty); Izabela Błaszczyk (Krakowskie Biuro Festiwalowe); Małgorzata Płysa (Unsound);
13:45 – 14:45 | konsultacje w ramach programu Kreatywna Europa (online – link do pokoju Zoom dostępny po wcześniejszej rejestracji drogą mailową)
14:45 – 16:00 | ADPATACJA W SEKTORZE KULTURY (debata transmitowana na Facebooku), prowadzenie: Dorota Whitten (Fundacja Dom Pokoju); goście: Paweł Łysak (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Forum Przyszłości Kultury); Piotr Biedroń (Kraków Green Festival); Izabella Kaluta (Fundacja Olgi Tokarczuk).
16:00 – 16:15 | zamknięcie
Konsultacje, które w ramach programu Kreatywna Europa poprowadzi Ewa Kornacka z Creative Europe Desk Polska odbędą się w dwóch godzinnych turach (11:30 – 12:30, 13:45 – 14:45) na platformie Zoom. Osoby, które chcą skonsultować swoje pomysły na działania proszone są o rejestrację mailową na adres: ewa.kornacka@kreatywna-europa.eu . Zapisy prowadzone są do 27 października, w temacie prosimy wskazać preferowaną godzinę konsultacji.