„E-migrant” skierowany jest przede wszystkim do młodych widzów w wieku 13-18 lat, bo i temat, czyli uzależnienie od Internetu jest im niezwykle bliski. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa z tego płynące.
Scenariusz opowieści inspirowany jest książką „E-migranci. Pół roku bez Internetu, telefonu i telewizji”. Autorka opisała w niej sześć miesięcy ze swojego życia, gdy zatrwożona skalą uzależnienia siebie i swoich dzieci od Internetu i technologicznych gadżetów, postanowiła odłączyć rodzinę od globalnej sieci.
„E-migrant” to opowieść o młodym człowieku, który znalazł się w sieci, rozumianej jako Internet, ale też o tym, jaki czuje przesyt tym elektronicznym światem. Odczuwa takie bardzo głębokie poczucie osaczenia byciem dostępnym dla mediów, dla rodziny, grupy rówieśniczej. Ten młody człowiek ucieka z sieci i ze świata na wyspę mew i krokodyli – opowiada reżyserka Martyna Majewska.
Z pewnością interesująca dla młodego odbiorcy warstwą przedstawienia będzie jego forma. Aby odróżnić się od masowej w ostatnim czasie sieciowej produkcji, twórcy projektu planują skorzystać z najrozmaitszych poetyk teatralno-filmowych, czyli z możliwości teatru telewizji, dokumentu i mockumentu (fikcja udająca film dokumentalny), pamiętnika internetowego, techniki video-artu oraz materiałów stylizowanych na found footage (amatorskie nagrania wideo). Będą też ujęcia z kamery podwieszonej do drona.
Realizację „E-migranta”, w kwocie 80 tys. zł dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spektakl „E-migrant” – niedziela – 15 listopada 2020 – Teatr im. Heleny Modrzejewskiej – Legnica – streaming poprzez kanał You Tube