Rozpoczęły się zapisy na nowy semestr Akademii Polskiego Filmu organizowanej we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.
To okazja, by odświeżyć sobie bądź po prostu obejrzeć filmy, które ukształtowały polską kinematografię. Zachęceni mają się czuć wszyscy, bez względu na kinowe preferencje. Najpierw odbywa się godzinny wykład prezentujący twórczość wybranego mistrza polskiego kina, później filmowa uczta: tak w skrócie wyglądają zajęcia w ramach APF – tak w największym skrócie przybliżają wydarzenie jego organizatorzy.
Każdy seans poprzedzony jest wykładem prowadzonym przez znawcę polskiego kina. Dzięki temu widz zasiada do filmu z pewną bazą, a jak wiadomo – wiedzy nigdy za wiele. Monika Talarczyk, Piotr Czerkawski, Rafał Syska, Marta Hauschild – to dzięki nim poznamy tajniki polskiego filmu, ale także tło społeczne, kulturowe czy polityczne. To niezwykle ważne w kontekście interpretacji poszczególnych dzieł.
Twórcy podkreślają, że tym razem tematem przewodnim będzie polskie kino współczesne. Zjawiska pojawiające się w polskiej kinematografii po 1989 roku jeszcze nie były tak szeroko objaśniane, a przecież najnowszy dorobek polskiego kina może napawać optymizmem na przyszłość. Agnieszka Holland, Sławomir Fabicki, Borys Lankosz czy Lech Majewski – te nazwiska to tylko potwierdzenie doskonałej kondycji polskiego kina współczesnego.
Jak wziąć udział w Akademiach? Można zakupić karnet (150 zł) lub pojedyncze bilety (20 zł). Przewidziano 12 pokazów Akademii Polskiego Filmu. Początek akademii od środy 10 marca (od 17:00).