Spektakl teatralno-taneczny powstał na podstawie tekstu „Bajka o czterech księżniczkach” autorstwa Zofii Pomian-Piętki. Dzieci i młodzież z Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis przeniosą widzów w odległe czasy renesansu.
W spektaklu można będzie zobaczyć dworskie tańce francuskie, włoskie i polskie, takie jak Branles, pawana Belle qui tiens ma vie, Bizzaria d’Amore, Dolce amoroso fuoco, Cantio polonica czy Rex. Choreografie do nich stworzyli tacy mistrzowie tańca, jak Thoinot Arbeau, Fabritio Caroso, Cesare Negri, Helena Szuhalska oraz Romana Agnel – współczesna wybitna znawczyni i choreografka nie tylko tańców dworskich, założycielka i dyrektorka Baletu Dworskiego Cracovia Danza w Krakowie. W spektaklu zespół po raz pierwszy w swoich programach wykorzystał elementy komedii dell’arte, pracując pod fachowym okiem Agnieszki Cianciary-Frohlich, aktorki i reżyserki krakowskiego Teatru Komedianty.
Zespół Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Bialostociensis powstał w 1998 roku w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku i obecnie liczy 27 osób. W repertuarze artystów znajdują się tańce dworskie starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół, którzy podczas koncertów występują w kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich. Szczególnie pięknie prezentują się na tle zabytkowej architektury, m.in. „Wersalu Podlaskiego” – pałacu hetmana Jana Klemensa Branickiego i innych zabytkowych miejsc w Polsce. Capella Antiqua Bialostociensis koncertowała wielokrotnie m.in. na Wawelu i w Rynku Głównym w Krakowie, na Zamku Królewskim w Warszawie, na Rynku Głównym we Wrocławiu, a także za granicą. Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, gdzie w 2006 oraz w 2020 roku zdobył Złotą Harfę Eola oraz Grand Prix Festiwalu, czyli najwyższą nagrodę. Prezentuje swoje umiejętności i kształci się warsztatowo na Międzynarodowym Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie. Był zapraszany do wspólnych działań artystycznych m.in. przez Balet Dworski „Cracovia Danza”, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego „Ars Nova” czy Fundację „Pro Anima” z Białegostoku. Przez ponad 20 lat pracy zespół przygotował 17 programów renesansowych i barokowych oraz wydał 4 płyty DVD z zapisem swoich najlepszych spektakli tanecznych.
Widowisko „Bajka o czterech księżniczkach” – czwartek – 19 sierpnia 2021 – godz. 18:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław – wydarzenie dla rodziców z dziećmi powyżej 7. roku życia