Dwoje młodych i utalentowanych artystów zaprosi nas do wysłuchania i przeżycia wartości niesionych przez piękne dzieła muzyczne polskich kompozytorów.
Grzegorz Niemczuk w styczniu 2017 roku Program Pierwszy Polskiego Radia zestawił chopinowskie interpretacje Grzegorza Niemczuka w jednym szeregu z tak wybitnymi artystami jak Martha Argerich, Maurizio Pollini i Adam Harasiewicz. Niewątpliwie miała na to wpływ rozwijająca się od kilku lat w zawrotnym tempie kariera młodego artysty, należącego obecnie do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych. Jego bogata, międzynarodowa kariera solowa, trwająca już 17 lat, zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Pianista wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 34 kraje na 6 kontynentach. Szczególnie ceniony jest w Azji: po spektakularnym debiucie solowym w Tokio w lipcu 2017 roku, w prestiżowym magazynie „Chopin” ukazała się niezwykle entuzjastyczna recenzja, Ten występ zaowocował kolejnymi zaproszeniami na recitale w Japonii (Tokio, Osaka, Nagoja, Sapporo, Asahikawa, Obihiro, Hakodate, Aomori), jak również kontraktem z magazynem „Chopin” na comiesięczne artykuły o wykonawstwie muzyki F. Chopina. W grudniu 2017 zadebiutował w Chinach, gdzie w ramach Festiwalu „Polskie Kręgi Sztuki” (największego festiwalu polskiej sztuki w Chinach) wystąpił w prestiżowej Beijing Concert Hall. Koncert ten odbił się szerokim echem we wszystkich najważniejszych mediach chińskich. Od tego czasu regularnie występował w Chinach, stając się ważną częścią festiwalu „Kręgi Sztuki”. Jest również ulubieńcem norweskiej publiczności – wystąpił do tej pory w ponad 30 różnych miastach Norwegii, wszędzie wzbudzając wielki entuzjazm i otrzymując zaproszenia na kolejne występy. Grzegorz Niemczuk w kwietniu 2020 roku rozpoczął bezprecedensowy i unikatowy w skali światowej projekt nagrań filmów-wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina, przeznaczonych przede wszystkim dla melomanów, chcących głębiej zrozumieć arcydzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora. Do końca 2021 roku powstanie 315 odcinków w dwóch wersjach językowych (po polsku i angielsku) publikowanych na YouTube oraz na oficjalnej stronie pianisty na Facebooku. Na rok 2022 planowane jest nagranie studyjne wszystkich utworów Fryderyka Chopina. Pianista posiada bardzo rozbudowany repertuar obejmujący ponad 300 utworów solowych i 28 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku. Obecnie mieszka w Bielsku-Białej. Od października 2017 roku jest doktorem sztuki, pracując na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Artystyczny) na stanowisku adiunkta.
Anna Lipiak jest uważana za „jedną z najzdolniejszych pianistek młodego pokolenia”, według A. Wagnera, koncertmistrza Filharmonii Śląskiej. Jej grę cechuje „poetycka muzykalność, piękny dźwięk oraz poczucie wyjątkowej swobody na scenie” (Giornale di Brescia). Artystka doskonale czuje się w pełnej ekspresji muzyce romantycznej. Talent odkryty już w wieku 5 lat umożliwił jej pobieranie lekcji gry na fortepianie, a prężnie rozwijająca się kariera pozwoliła wykonać już ponad 140 recitali w 15 krajach na 2 kontynentach świata. Posiada w stałym repertuarze koncertowym ponad 100 utworów. Jest również laureatką aż 20 międzynarodowych konkursów pianistycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego. W 2019 r. pianistka jako pierwsza Polka odbyła tak liczne 8-koncertowe tournee chopinowskie po Indiach oraz Indonezji. Koncerty okazały się ogromnym sukcesem, o czym świadczą pochlebne recenzje w najważniejszych gazetach w Indiach. W 2020 roku stworzyła cykl 10 prelekcji o muzyce klasycznej wraz z koncertami online w ramach programu MKiDN, „Kultura w sieci”. W tym samym okresie wykonała również cykl recitali online „Perły Muzyki polskiej”. W roku 2021 roku podjęła się realizacji projektu „Dziedzictwo muzyki polskiej”, finansowanego przez stypendium MKiDN.
Koncert „Perły muzyki polskiej – Anna Lipiak & Grzegorz Niemczuk” – piątek – 3 września 2021 – godz. 19:00 / sobota – 4 września 2021 – godz. 19:00 – Synagoga Rutika (ul. Krasickiego 28) – Dzierżoniów