Pierwszy koncert w nowym roku to znakomita okazja do radosnego świętowania. Będzie to także sposobność do rozkoszowania się pięknem ludzkiego głosu, program bowiem wypełnią melodie z arii i duetów dziewiętnastowiecznych oper cieszących się niesłabnącą popularnością.
Galę otworzy uwertura do rzadko obecnie wykonywanej opery Feliksa Nowowiejskiego Legenda Bałtyku op. 28. Skomponowane w 1924 roku dzieło opowiada o miłości Bogny i Domana, a libretto oparto na motywach legendy o Winecie, mieście zatopionym przez Bałtyk. Impulsem do powstania utworu było odzyskanie przez Polskę w 1919 dostępu do morza. Opera cieszyła się olbrzymią popularnością w okresie międzywojennym, a ze względu na wykorzystanie muzycznych motywów ludowych była nawet określana mianem ludowej.
Po tym „marynistycznym” utworze zabrzmią wybrane fragmenty z oper werystycznych, których bohaterami są zwyczajni ludzie. Na początku udamy się do Rzymu, gdzie poznamy losy miłości śpiewaczki Florii i malarza Mario Cavaradossiego. Historię włoskich kochanków przybliżą nam m.in. duet Mario! Mario! Mario! … Son qui!, w którym Floria Tosca omyłkowo posądza swojego lubego o schadzkę z inną kobietą, kiedy on pomagał w ucieczce z więzienia przyjacielowi, za co zostaje skazany przez prefekta rzymskiej policji, Scarpia, na śmierć. Po instrumentalnym intermezzo z najbardziej znanej opery Pietro Mascagniego Cavalleria rusticana, której akcja toczy się w społeczności sycylijskich chłopów, wysłuchamy wzruszającej arii Cavaradossiego. Malarz oczekuje w więzieniu świtu, który przyniesie wykonanie wyroku. Słowami E Lucevan le stelle (A gwiazdy błyszczą) opiewa piękno świata, gwiazd, zapachów z ogrodu i wspomina swą ukochaną. Tymczasem jego najdroższa decyduje się na oddanie swojej cnoty prefektowi Scarpio w zamian za życie malarza. W przejmującej arii Vissi d’arte (Żyłam dla sztuki) Tosca skarży się Bogu na ciężki los i wspomina ukochanego.
W drugiej części gali śpiewacy zaprezentują najpiękniejsze arie i duety autorstwa Giuseppe Verdiego. Po instrumentalnej uwerturze do opery Nabucco, opowiadającej o podboju Judei przez Nabuchodonozora, Ewa Płonka wykona arię Lady Makbet Vieni t’affretta z I aktu opery opartej na tragedii Szekspira. Następnie Giorgi Sturua w roli Rudolfa, śpiewając arię z Luizy Miller, zabierze nas do siedemnastowiecznego Tyrolu, z którego przy dźwiękach marsza triumfalnego z opery Aida udamy się w muzyczną podróż do czasów faraonów, aby posłuchać o tragicznej miłości wodza wojsk egipskich Radamesa i etiopskiej niewolnicy Aidy.
NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Piotr Sułkowski, zaś partie solowe wykonają międzynarodowej sławy sopranistka Ewa Płonka oraz wybitny gruziński tenor Giorgi Sturua.
Gala Noworoczna 2022 – piątek – 14 stycznia 2022 – godz. 19:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław