Zapraszamy na koncert Polish Piano Quartet! Znakomici artyści wykonają dzieła trzech kompozytorów. Oprócz kanonicznych, uwielbianych przez publiczność dzieł Astora Piazzolli zabrzmią także intrygujące kompozycje dwóch mniej znanych twórców: Joly’ego Bragi Santosa i Joaquína Turiny.
Joly Braga Santos był portugalskim kompozytorem tworzącym w XX wieku. Jego dorobek obejmuje m.in. sześć symfonii, trzy opery, trzy balety i pięć kantat. W początkowej fazie twórczości pisał w stylistyce neoklasycznej, chętnie sięgał też po elementy rodzimej muzyki ludowej. Później tworzył już w bardziej awangardowym stylu, w którym pozwalał sobie na śmiałe eksperymenty z harmoniką. Pełen energii i rozmachu Kwartet fortepianowy D-dur op. 26 powstał w 1957 roku, a więc jeszcze we wcześniejszej i bardziej przystępnej fazie twórczości tego kompozytora.
Joaquín Turina był hiszpańskim twórcą zafascynowanym barwnością muzyki francuskiej. Jego idolami byli Claude Debussy i Maurice Ravel, co przełożyło się także na wyczucie kolorystyki w jego własnych utworach. Kwartet fortepianowy a-moll op. 67 powstał w 1931 roku. W dziele tym odzywają się wyraźnie słyszalne echa muzyki andaluzyjskiej, co sprawia, że jest to utwór atrakcyjny i trzymający w napięciu.
Oczywiście w programie znalazły się także kompozycje głównego bohatera koncertu, jakim jest Astor Piazzolla. Las cuatro estaciones porteñas to suita złożona z czterech tańców, znana też pod tytułem „Cztery pory roku w Buenos Aires”. Poszczególne ogniwa zostały ułożone przez kompozytora w innej kolejności niż w znanych i lubianych koncertach Antonia Vivaldiego, do których Piazzolla odwołał się w tytule cyklu: Otoño porteño („Jesień”), Invierno porteño („Zima”), Primavera porteña („Wiosna”) i Verano porteño („Lato”). Koncert zwieńczy Libertango z 1974 roku – lubiana przez publiczność kompozycja symbolizująca uwolnienie tanga z tyranii dawnych schematów. Piazzolla stworzył nowy typ tego tańca, nazywany tango nuevo. „Nowe tango” cechuje się zwiększonym składem i bardziej zróżnicowanym brzmieniem w porównaniu do wcześniejszych tego typu kompozycji, jest też bogatsze pod względem harmonii, kontrapunktu i melodyki.
Koncert Polish Piano Quartet – czwartek – 5 maja 2022 – godz. 19:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław