Stare zdjęcia gromadzone przez moją rodzinę stały się dla mnie inspiracją do namalowania cyklu obrazów.
Poprzez wielokrotne wertowanie albumów i oglądanie zdjęć mogłam zetknąć się z ich materialnością – suchym papierem, zniszczeniami, plamami czy zagięciami. Ta praca czasu, tak widoczna, stała się bezpośrednim impulsem do malowania. Za pomocą swoich obrazów chciałam przedstawić destrukcyjny wpływu czasu na pamięć, jak również ukazać, w pewnym sensie, zagubienie wobec tak wielkiej ilości twarzy, imion i dat. W odbiorze zdjęć, nie mniej ważnym ich elementem niż dokładnie widoczne twarze, jest ich zniszczenie, ich wiek, który czuć pod palcami. Stąd też swoje obrazy wielokrotnie przecierałam, drapałam, zachlapywałam i nawarstwiałam. Starałam się znaleźć malarską formę, za pomocą której wyrażę swoją potrzebę zatrzymania pamięci.
Tak mówi o sobie Magda Misiewicz, urodzona w Świdnicy, absolwentka malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Studia ukończyła w 2021 roku broniąc dyplomu magisterskiego pt. Pamięć zatrzymana. W 2019 roku obroniła dyplom licencjacki pt. Pamiętnik. Malarski zapis potrzeby pamięci. W 2016 roku ukończyła studia licencjackie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na Politechnice Poznańskiej. W swoich pracach najczęściej porusza zagadnienie pamięci, wykorzystując techniki malarskie i rysunkowe. Poza malarstwem zajmuje się także ilustracją, a obecnie pracuje jako nauczycielka rysunku i malarstwa w Akademii Rysunku dla dzieci i młodzieży. W latach 2015–2020 brała udział w wystawach zbiorowych, prezentując prace malarskie i rysunkowe.
Wernisaż wystawy prac Magdy Misiewicz „Pamięć zatrzymana” – piątek – 6 maja 2022 – godz. 18:00 – Galeria Fotografii (Rynek 44) – Świdnica