Zbliża się ostatni koncert z cyklu V Koncerty Ziemi Świdnickiej.
Koncerty Ziemi Świdnickiej, to cykl wydarzeń kulturalnych już anonsowanych w naszym portalu, tworzą okazję do prezentowania nie tylko wartościowej muzyki, lecz także lokalnych zabytków, w tym pałaców oraz wiejskich kościołów z ich historycznymi instrumentami organami piszczałkowymi. Koncerty dofinansowano ze środków gminy Świdnica oraz starostwa powiatowego w Świdnicy.
Tym razem na zaproszenie Fundacji Dobrej Muzyki wystąpi duet ze Śląska: Magdalena Czarnecka (Mikołów) – sopran oraz Tomasz Ploch (Katowice) – organy, klawesyn. W wykonaniu duetu słyszymy m.in. kompozycje J.S. Bacha, S. Moniuszko czy C. Francka.
- Magdalena Czarnecka jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ma na swoim koncie występy w ponad piętnastu partiach operowych i operetkowych, między innymi Micaela w „Carmen” Bizeta, Eurydyka w „Orfeuszu i Eurydyce” Glucka, Dydona w „Dydonie i Eneaszu” Purcella, Papagena w „Czarodziejskim flecie”, „Annina” w „Nocy w Wenecji” Straussa”, czy Walentyna w „Wesołej wdówce” Lehara. Jeszcze jako studentka w 2018 r. zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu jako Arminda w spektaklu „Rzekoma Ogrodniczka” Mozarta pod dyrekcją Bassema Akiki, a rok później wystąpiła tam jako Serpina w premierowym spektaklu „Służąca panią” Pergolesiego. Występowała na kilku międzynarodowych festiwalach: 50. Międzynarodowy Festiwal „Vratislavia Cantans” (2015), festiwal Baroque Factory w Katowicach (2016), Denman Baroque Festival w Kanadzie (2017), Banchetto Musicale” w Wilnie (prawykonanie opery „Il ratto di Helena” M. Vitale) i XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Jako solistka koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Zamojską Orkiestrą Symfoniczną. Pracowała z cenionymi dyrygentami, takimi jak Jose Cura, Bassem Akiki, Benjamin Bayl, Yaroslav Shemet, Maciej Tomasiewicz, Marco Vitale, Tadeusz Wicherek. Jest członkiem Zespołu Wokalnego „Contento Core”, współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Muzycznym „Arte Creatura” oraz Chórem Polskiego Radia w Krakowie. Koncertuje w kraju i za granicą: w Niemczech, Czechach, Włoszech i Kanadzie.
- Tomasz Ploch naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie Zygmunta Antonika. W 2013 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Jest również absolwentem klasy klawesynu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Marka Toporowskiego i dra hab. Marka Pilcha. Brał udział w wielu festiwalach organowych i klawesynowych w Polsce, na Litwie oraz we Włoszech. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich muzyki organowej prowadzonych przez wybitnych organistów, takich jak: M. Toporowski, L. Ghielmi, B. Oberhamer, J.L. Perrot, B. Klapprott, J. Tuma. W roku 2016 przy współpracy z Muzeum Górnośląskim i studio Ars Sonora zrealizował nagranie solowej płyty z muzyką organową śląskich kompozytorów ewangelickich „Wierzyć mię, Panie ucz…”. W roku 2018 zdobył I nagrodę absolutną w kategorii solowej oraz II nagrodę w kategorii „Koncert klawesynowy z orkiestrą” na Konkursie klawesynowym Wandy Landowskiej w Ruvo di Puglia we Włoszech. Od 2014 roku organizuje cykliczne koncerty muzyki organowej i kameralnej w Katowicach m. in. w ramach festiwali: „Jesienne Niedziele Organowe” oraz „Wehikuł Baroku”. Prowadzi szeroką działalność edukacyjną, m.in. prowadzi klasę organów w Prywatnej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej „Elementarz” w Katowicach. Interesuje się również grą na fisharmonii i wykonuje zapomniane dzieła kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku z udziałem tego instrumentu. Pełni również funkcję organisty oraz prowadzi scholę gregoriańską w kościele pw. Świętego Ducha w Bytomiu.
Koncert z cyklu V Koncerty Ziemi Świdnickiej – niedziela – 19 czerwca 2022 – godz. 12:00 – kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – Bojanice – program koncertu oraz opis idei całego cyklu znajduje się na stronie internetowej Fundacji: https://fundacjadobrejmuzyki.pl/koncerty-ziemi-swidnickiej/