Wałbrzych stanie najbardziej roztańczonym i rozśpiewanym miastem w Polsce, bo przed nami moc folkowych wrażeń w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Kopalnia Folkloru”.
W ostatni weekend wakacji Wałbrzych będzie najbardziej kolorowym, roztańczonym i rozśpiewanym miastem w Polsce! Festiwal to jednak nie tylko koncerty, parady i warsztaty, ale także kuchnie świata. „Kopalnia Folkloru” potrwa w tym roku do 28 sierpnia. W piątek 26 sierpnia 2022 o godz. 16:00organizatorzy zapraszają na uroczyste otwarcie festiwalu. W tym roku będzie to także wałbrzyski finał projektu Brave Kids / Lelenfant. W Starej Kopalni zagoszczą również foodtrucki z kuchniami świata, które będą towarzyszyć festiwalowi do niedzieli. W sobotę 27 sierpnia o godz. 17:00 zaplanowano koncert finałowy tegorocznej Kopalni Folkloru. Zespoły będą się prezentować na placu eventowym Starej Kopalni, a w razie niepogody – w Sali Łańcuszkowej. Na koniec tego dnia zaprezentuje się DJ Balkan Valkan, który łączy muzykę elektroniczną z muzyką ludową. W niedzielę 28 sierpnia 2022 po godzinie 13:00 uczestnicy festiwalu pojawią się na specjalnej, kolorowej paradzie w Jedlinie-Zdroju w czasie tegorocznego Festiwalu Zupy. W tamtejszym parku zaplanowano także koncert.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Kopalnia Folkloru” jest Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” działający przy Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Kto weźmie udział w tegorocznej Kopalni Folkloru?
- Zespół Pieśni i Tańca „ŁANY” im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powstał na zlecenie rektora prof. dr hab. Jerzego Zwolińskiego w 1974 roku na ówczesnej Akademii Rolniczej. Początkowo była to mała grupa miłośników wielkopolskiego folkloru. W 1977 roku kierownictwo nad zespołem objął Wiesław Kaszubkiewicz, który nadał zespołowi całkowicie odmienny charakter, tworząc nowy program, choreografie i nadając obecną nazwę – ŁANY. W skład grupy wchodzi około 100 osób, są to studenci i absolwenci nie tylko Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ale również innych poznańskich uczelni. Repertuar zespołu obejmuje 15 regionów z różnych zakątków Polski, tańce narodowe (Polonez, Mazur, Krakowiak, Kujawiak i Oberek), przestawienie plenerowe na noc Świętojańską, czyli Noc Kupały, obrzęd Dożynkowy oraz widowisko wokalno-taneczne prezentujący okres XX-lecia międzywojennego. Od momentu powstania zespół dał kilkaset koncertów, ma na swym koncie liczne nagrania radiowe i telewizyjne, oraz nagrody i wyróżnienia z wielu prestiżowych festiwali krajowych i zagranicznych.
- Zespół Pieśni i Tańca „Hora Mare” z miasta Cricova w Mołdawii powstał w 2010 r. Obecnie „Hora Mare” liczy około 80 członków w wieku od 5 do 37 lat. Repertuar zespołu jest niezwykle zróżnicowany i zawiera tańce prezentujące rytuały oraz tradycje Mołdawian. Najbardziej znanymi są: Hora i Bătuta z Manty, suita tańców z łąki Prut, Sărbătoreasca, Suita z południowej Mołdawii, Ghilabaua ze Slobozia-Mare, Sârba z Ţarigradu, Hangul, Polca, Ciurul, Coasa itp. W czasie swojej działalności Zespół „Hora Mare” stał się jednym z najbardziej reprezentatywnych zespołów tanecznych w kraju, uczestnicząc corocznie w licznych koncertach, festiwalach, konkursach krajowych i międzynarodowych, filmach oraz paradach. Jest on laureatem krajowych festiwali: La Vatra Horelor, Nufărul Alb, Meşterul Manole, Narodowego Festiwalu Portului Popular, Festiwalu Wina, Hora Mare, Święta Niepodległości i wielu innych. Zespół reprezentował sztukę choreograficzną Mołdawii w ponad 20 krajach, m.in.: Litwie, Grecji, Włoszech, Niemczech, Turcji, Szwajcarii, Bułgarii, Rumunii, Ukrainie, Chorwacji, Węgrzech, Serbii, Bośni i Hercegowinie.
- Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” założyła w 1953 roku Pani Kazimiera Walczak popularnie nazywana „Mamcią”. Pierwsza próba zespołu odbyła się 11 kwietnia 1953 r. w miejscowości Końskowola, gdzie zespół pracował do 1984 r. Od marca 1985 r. siedzibą zespołu jest Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” w Puławach. W dniach 28-30 września 2018 r. odbyły się obchody 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle”. Najważniejszym wydarzeniem podczas cyklu występów towarzyszących obchodom, było nadanie imienia. Od 29 września 2018 r. Zespół nosi nazwę: Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci”. W swoim repertuarze zespół ma: tańce narodowe, tańce regionalne, zabawy dziecięce, widowisko plenerowe „Sobótki”. W ciągu dotychczasowych lat istnienia Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” otrzymał wiele nagród i wyróżnień oraz wielokrotnie był uczestnikiem i laureatem w przeglądach i festiwalach krajowych oraz międzynarodowych, w takich krajach jak: Dania, Węgry, Austria, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Białoruś, Ukraina, Niemcy, Turcja, Cypr, Francja, Grecja, Kanada oraz Meksyk. Dzięki bogatej garderobie strojów młodzi tancerze podczas występów mogą prezentować się w kolorowych kostiumach. Wyjeżdżając na festiwale i konkursy dzieci mają okazję zwiedzić Polskę oraz kraje zagraniczne. Pary taneczne dodatkowo doskonalą umiejętności podczas zajęć indywidualnych, gdzie przygotowywane są do ogólnopolskich turniejów tanecznych tańców polskich w formie towarzyskiej. Wielopokoleniowa forma Zespołu tworzy więzi i przyjaźnie na całe życie.