Da pacem Domine jest kompozycją, która wyszła spod pióra Arvo Pärta w 2004 roku. Pierwotnie przeznaczona na obsadę wokalną, wkrótce doczekała się rozmaitych wersji, w tym także na instrumentarium orkiestrowe. Dzieło opiera się na słowach łacińskiej modlitwy – „Daj pokój, o Panie” – mającej przynieść wiernym ukojenie w cierpieniu.
Jego wykonanie symbolicznie upamiętni rocznicę wydarzeń sprzed osiemdziesięciu trzech lat – wybuchu II wojny światowej. Impulsem do stworzenia tego mistycznego w wyrazie utworu była prośba od Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej. Kanwą warstwy dźwiękowej kompozycji stała się melodia gregoriańskiej antyfony datowanej na IX wiek. Następnie zabrzmi II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 – dzieło Henryka Wieniawskiego, polskiego skrzypka i kompozytora. Utwór ten został wydany w 1870 roku i błyskawicznie stał się najpopularniejszym dziełem Wieniawskiego. Utrzymana w stylu brillant kompozycja łączy w sobie dwie główne cechy twórczości artysty: perlistą wirtuozerię i głębię liryzmu.
Drugą część koncertu wypełnią dzieła Leonarda Bernsteina oraz George’a Gershwina – twórców niezwykle zasłużonych dla historii amerykańskiej kultury. West Side Story to tytuł musicalu, który odnajdziemy w katalogu dzieł pierwszego z nich. Spektakl oparty jest na motywach tragedii Romeo i Julia Williama Shakespeare’a, jednak jego akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku na ulicach Nowego Jorku. Bernstein tworząc warstwę muzyczną, wykazał się znakomitym wyczuciem, doskonale operując brzmieniowym spektrum barw oddających przeżycia bohaterów. Tego wieczoru usłyszymy Tańce symfoniczne pochodzące z tego musicalu. Koncert zwieńczy natomiast poemat symfoniczny George’a Gershwina, niekwestionowanego mistrza łączenia odległych tradycji muzycznych – z jednej strony jazzu czy bluesa, z drugiej zaś muzyki klasycznej. Amerykanin w Paryżu to dzieło niezwykle lekkie i melodyjne, a zarazem eleganckie w wyrazie. Nawiązujące do estetyki błyskotliwej muzyki francuskiej. Kompozycja powstała w Wiedniu, podczas trzymiesięcznej podróży Gershwina po Europie. W jej trakcie udało mu się zawitać także do Paryża, którego ulice oczarowały amerykańskiego twórcę.
Na początku września w ramach koncertu upamiętniającego 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki wystąpi ceniona Thailand Philharmonic Orchestra. W repertuarze znalazły się dzieła artystów, których dorobek zyskał szczególne znaczenie w dwudziestym stuleciu – estońskiego kompozytora Arvo Pärta oraz dwóch wielkich amerykańskich twórców: George’a Gershwina oraz Leonarda Bernsteina. Programu dopełni II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu solisty Kristófa Barátiego.
Koncert „Da pacem Domine” – czwartek – 1 września 2022 – godz. 19:00 – Narodowe Forum Muzyki – Wrocław