KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz – „Moje NIEidealne życie” można zmieniać [VIDEO / FOTO]

VV Dodane przez VV
02-04-2023
w Wiadomości
Czas czytania: 3 min
0
Bądźmy ze sobą bardziej twarzą w twarz
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

Młodzież potrafi wydobywać z życia to, co dobre. Ulega też łatwo temu, co dobre nie jest. Dojrzewanie jest codziennym zderzaniem ideałów z nieidealnością.

To było moja pierwsza myśl po obejrzeniu musicalu „Moje NIEidealne życie”. Napisałem o tym niemal kilka chwil po zakończeniu widowiska na moim osobistym blogu. Przedstawienie wykonane przez zespoły Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Ząbkowicach Śląskich pod kierunkiem Agnieszki Bartkiewicz adresowane było w zasadzie do rówieśników dziewcząt i chłopców występujących na scenie. Po prezentacjach, które oglądała młodzież ząbkowickich szkół, tym razem na widowni znaleźli się widzowie dorośli. I bardzo dobrze! Dobrze, bo emocje, język, motywacje i zachowania nastolatków – choć coraz trudniej je „ogarnąć” z punktu widzenia starszych osób, powinny być znane, a jeszcze bardziej rozumiane. A przynajmniej powinniśmy je chcieć rozumieć.

Poprosiłem Agnieszkę Bartkiewicz – kreatorkę wydarzenia, które 30 marca 2023 r. można było zobaczyć i wysłuchać w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki – o wskazanie przesłania spektaklu pod charakterystycznym tytułem „Moje NIEidealne życie”. Napisała tak…

  • Poruszyliśmy jedne z najbardziej popularnych problemów świata młodych ludzi. Zazdrość i wykluczenia ze środowiska z racji gorszego ubioru braku markowych butów czy lepszego smartfona. Brak tolerancjize strony sąsiadów uprzykrzających życie młodego i utalentowanego wokalnie człowieka doskonalącego w domu partie muzyczne. Nie można było nie dotknąć kwestii kompleksów i depresji. To przecież jakby choroba cywilizacyjna zostawiająca w człowieku trwały ślad. Młodzi ludzie tracą równowagę wewnętrzną pod wpływem różnych uzależnień, ale z braku pogłębianych relacji z dorosłymi, przede wszystkim z rodzicami.  Boleśnie doświadczają zdrady w przyjaźni, chwiejnością czy wręcz bawieniem się uczuciami. Bywa, że problem narasta niezauważalnie, gdy zdarza się porównywanie w rodzeństwie i pojawia się brak wiary w siebie czy nawet niska lub negatywna samoocena. Rośnie znaczenie pieniądza i szerzej tego, co materialne. To czasem sprawia, że nasze domy czy mieszkania stają się swego rodzaju dworcami, na których w napiętym planie dnia i tygodnia wszyscy rozmijają się. Tragicznie wyglądają statystyki, ale jeszcze bardziej okoliczności, w których dochodzi do prób samobójczych.  

Musical „Moje NIEidealne życie” w wykonaniu prawie 30-osobowej grupy uczennic i uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ząbkowicach Śląskich, tworzących na co dzień zespoły „Musical Kids” oraz „Musical Teens”, był próbą opowiedzenia o tych zjawiskach językiem nastolatków. Był też próbą przetłumaczenia na język dorosłych tego wszystkiego, co każdego dnia i czasem każdej nocy niepokoi, motywuje lub demotywuje, inspiruje albo degraduje każdą dziewczynę i każdego chłopca. Widowisko, choć osnute na pesymistycznych fleszach piosenek i narracji, miało też wydźwięk optymistyczny.










































Każda dziewczyna i każdy chłopiec mogą być reżyserami swego życia. Codziennie mają przed sobą wybór pomiędzy „mieć” a „być”. Świat wirtualny, komercja, mody, hipokryzja, alienacja, uzależnienia bywają w swej istocie przedłużeniem postaw, które kiedyś nazywano „grzechami głównymi”. Format widowiska muzycznego – z piosenkami, opowiadaniami, tańcem, baletem, z wypunktowanymi kluczowymi dla młodzieży kwestiami natury egzystencjalnej akcentował emocje. Udało się także motywować do myślenia. Przedstawienie, a może nawet należałoby powiedzieć, rodzaj wiwisekcji doświadczeń nastoletnich jeszcze i trochę już dorosłych osób, warte jest obejrzenia. Jednak na dobrych wrażeniach muzycznych i wizualnych nie wolno się zatrzymać. Oklaski publiczności były w pełni zasłużone i dołączam się do podziękowań każdej i każdemu z występujących oraz Agnieszce.

Dobrze, że daliście do myślenia nam dorosłym. Za mało rozmawiamy twarzą w twarz. Za mało patrzymy sobie w oczy. Za mało się słyszymy i nie dość czujemy się wzajemnie. Przez to – być może – nie rozumiemy się tak bardzo, jak zapewne chcemy. Warto byłoby to naprawić. Pamiętajmy tylko, że to działa(ć) powinno w obie strony…

 

 

 

 

 

 

 

RELACJA / FOTO / VIDEO: Krzysztof Kotowicz
Tagi: mediamuzykaśpiewspołeczeństwoteatr
Poprzedni artykuł

Wolność to co innego niż wolna myśl i coś więcej niż myśl narzucona. Jesteśmy wolni – jeszcze czy już?

Następny artykuł

Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów – „Zarys biologii fantastycznej”

Podobne Posty

Osiemnastka z mnóstwem śpiewania
Wiadomości

Osiemnastka z mnóstwem śpiewania

18. urodziny to wyjątkowy moment i początek czegoś nowego. Przyjdźcie go świętować razem z nami. Zapraszamy, bo będzie pięknie –...

Dodane przez VV
15-05-2025
Szkoła Artystyczna Open
Wiadomości

Szkoła Artystyczna Open Vocal zaprasza – na „Forte-Piano”

„Forte-Piano” Szkoły Artystycznej Open Vocal to kolejny z cyklu wiosennych koncertów tematycznych, które stały się już tradycją w jej muzycznym...

Dodane przez VV
18-02-2025
Na skraju żałości
Wiadomości

Na skraju żałości, gniewu i euforii – „Mąż mojej żony”

Bohaterowie po wybuchu pierwszych gwałtownych emocji powoli nawiązują nić porozumienia, by w końcu stać się powiernikami swoich rozterek. A dotyczą...

Dodane przez VV
16-02-2025
Gdy kłamca wpada
Wiadomości

Gdy kłamca wpada w swoją pułapkę – „Francuska niespodzianka”

Sztuka o niedzielnym podrywaczu, który przyłapany przez żonę z kochanką, próbuje za wszelką cenę zatuszować przed nią cel ich spotkania....

Dodane przez VV
15-02-2025
Następny artykuł
Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów

Nieodwracalność i nieustanne przeobrażenia procesów – „Zarys biologii fantastycznej”

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist