Zespół powstał w 2014 roku w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza. Jego opiekunką była wtedy Karina Gidaszewska. Zdobył zawrotną liczbę prawie dwustu nagród podczas konkursów odbywających się w prawie każdym zakątku świata.
W 2020 roku duet nominowany był do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”. W 2021 roku za swoje osiągnięcia otrzymał nagrodę „Muzyczne Orły”. Ma już na koncie dwie płyty wydane nakładem wytwórni DUX.
„Ta suita to zabawka dla mnie i strasznie bym się cieszył gdybyście obie się nią bawiły” – pisał Michał Spisak w 1957 roku do słynnych skrzypaczek Ireny Dubiskiej i Eugenii Umińskiej, dla których napisał „Suitę na dwoje skrzypiec”. Polish Violin Duo Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka to wyjątkowy zespół o umiejętnościach, pozwalających na takie właśnie podejście do wykonywanego repertuaru, w którym obok Suity Spisaka znajdą się utwory Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga, a także kompozytorów węgierskich.
Nagrania polskich utworów, których będzie można posłuchać podczas wrocławskiego występu duetu, znalazły się na drugiej z nich. Na rynku ukazała się ona na przełomie 2022 i 2023 roku. Poza Suitą Spisaka w wykonaniu Polish Violin Duo zabrzmi też inny utwór tego gatunku – pięcioczęściowa, neobarokowa „Suita na dwoje skrzypiec” Grażyny Bacewicz. Duet wykona też świetną „Sonatę na dwoje skrzypiec” Mieczysława Wajnberga, którego twórczość nie traci na popularności po obchodzonym w 2019 roku jubileuszu setnej rocznicy jego urodzin. Najstarszym z trzech utworów węgierskich prezentowanych tego wieczoru będzie „Sonata op. 15” hollywoodzkiego kompozytora Miklósa Rózsy, twórcy nagrodzonej Oskarem muzyki do Ben-Hura. Pozostałe dwa to dzieła artystów współczesnych: „Lied ohne Worte” Gabora Barty i brzmiące jak pociąg ekspresowy z Belgradu do Podgoricy, choć z wyraźnymi wpływami amerykańskiego minimalizmu „Balkanoid” Andrása Derecskeiego.