Theodor Blätterbauer to najbardziej znaczący z artystów działających w Legnicy przed 1945 r. Był utalentowanym portrecistą, jednak jego zamiłowaniem były przede wszystkim widoki przyrody i zabytków architektury.
Szczególnie chętnie dokumentował Legnicę w okresie wielkich przemian miejskiego pejzażu w drugiej połowie XIX w., kiedy to wiele starych pomników przeszłości ustąpiło miejsca budowlom nowoczesnego miasta. Z tego powodu jego prace stanowią ważne dokumenty historyczne. Wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych malarzy dawnej Legnicy znajduje się w Akademii Rycerskiej.
Urodził się w Bolesławcu w Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 1823 r. Kształcił się w fachu artysty na uczelniach w Monachium i Berlinie. Z Legnicą związany był od 1854 r., kiedy to objął posadę nauczyciela rysunku w Akademii Rycerskiej. W swojej nowej „małej ojczyźnie” żył i tworzył aż do śmierci. W 1898 r. w uznaniu jego dorobku otrzymał tytuł profesorski. Krótko przed swoją śmiercią, w 1905 r. Blätterbauer podarował ponad 100 rysunków i akwarel Towarzystwu Historii i Starożytności w Legnicy. Zespół ten następnie przekazany został do tutejszego Muzeum Dolnośląskiego. Niestety, ta cenna spuścizna została zniszczona lub zaginęła w 1945 r. Muzeum Miedzi w Legnicy posiada w swoich zbiorach niewielki, tworzony od podstaw zbiór oryginalnych prac Theodora Blätterbauera, a także grafik wykonanych wg jego rysunków.
Wystawa „Świat utracony” – uchwycony na obrazach Theodora Blätterbauera” – Akademia Rycerska – Muzeum Miedzi – Legnica – wystawa czasowa dostępna do marca 2024
Foto: D. Berdys