W mieszkaniu pewnej rodziny pojawia się dociekliwy detektyw, który zamierza zbadać okoliczności zniknięcia pana domu. To nie jest typowa rodzina, lecz istne piekło. Wszyscy są niezdrowo nadpobudliwi i czegoś się boją. Co wydarzyło się w tej rodzinie? Kto kogo zabił? A może cała ta zgraja wykolejeńców to tylko wytwór wyobraźni detektywa? Po części dramat psychologiczny, a po części pastisz kryminału. Pojedynki na miny i najmniej oczekiwane reakcje, absurdalne sploty zdarzeń i groteskowe przerysowania, niejednoznaczne portrety bohaterów, gra słów. I unoszący się nad całością gombrowiczowski duch.
Nic dziwnego, gdyż spektakl inspirowany jest opowiadaniem „Zbrodnia z premedytacją” Witolda Gombrowicza. Twórcy spektaklu wyostrzyli wątki zawarte u Gombrowicza. Akcję przecinają co jakiś czas monologi bohaterów, którzy utrzymując specyfikę stylistyki kroniki kryminalnej relacjonują, w jaki sposób zamordowali całą rodzinę. Ujawniają się niemal wszystkie typowe rodzinne konflikty: zdrady małżeńskie, molestowanie seksualne, kazirodcza relacja siostry i brata, zazdrość córki o matkę, także nie tylko fizyczna, ale i mentalna nieobecność ojca. Na kanwie tekstu Gombrowicza otrzymujemy przedstawienie, w którym następuje wiwisekcja życia rodziny i szukanie w niej miejsc ujawniających konflikty potrzeb jej członków. Widzowie wręcz muszą wyrobić sobie osąd, kto jest winny, a kto jest ofiarą. W tym kontekście swoją szczególną wymowę ma też gra aktorów z …publicznością. Choć spektakl toczy się w wąskim kręgu rodzinnym, aktorzy są wyczuleni na reakcje widzów, a niekiedy nawet włączają ich w obręb świata przedstawionego.
Spektakl „Zbrodnia” w reżyserii Eweliny Marciniak zobaczymy we wtorek 17 września 2013 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej Kłodzkiego Centrum Kultury w wykonaniu zespołu Teatru Polskiego z Bielska Białej. Tam widowisko powstało w 2012 r. Tekst i dramaturgia: Michał Buszewicz, oprawa wizualna: Marta Stoces, muzyka na żywo: Marcin Nenko. Przedstawienie odbędzie się dzięki inicjatywie „Kłodzko 2016” i w ramach Programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten ma na celu zapewnienie mieszkańcom małych miejscowości dostęp do dobrych spektakli.
Komentarze 1