Przy postępującym zjawisku „macdonaldyzacji życia” rodzice i nauczyciele coraz częściej pragną, aby ich dzieci mądrzej spędzały swój wolny czas. Naprzeciw takim oczekiwaniom ze ofertą edukacyjną wychodzi Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Jedną z naczelnych zasad przyświecających naszym działaniom jest „edukacja poprzez zabawę”. Proponujemy młodym uczestnikom samodzielne wykonanie kartek papieru według opracowanej w średniowieczu rękodzielniczej techniki. Pozorna tylko „zabawa” przy czerpalniczych stanowiskach, skłania młodych uczestników do głębokiej refleksji nad pracą czerpalnika.
Na eksperymentowaniu opieramy również pozostałe zajęcia z oferty edukacyjnej. Warsztaty graficzne, podczas których prezentowane są mechanizmy powstawania monotypii, linorytu i plastykorytu, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pozostawiona młodzieży dowolność twórcza, inspiruje ich do zaprezentowania własnych możliwości. Przewodnik – grafik w tym przypadku, występuje w roli moderatora. Wskazuje dostępne dla młodych ludzi techniki graficzne, jednak nie ingeruje w późniejsze fazy procesu twórczego. Takie działania przyczyniają się do swobodnego poruszania się we współczesnym świecie oraz łatwiejszego radzenia sobie z problemami np. na lekcjach chemii czy plastyki.
W ofercie Muzeum Papiernictwa znajdują się także warsztaty, promujące ekologiczne możliwości wykorzystania makulatury. W rękach naszych uczestników zyskuje ona drugie życie np. w postaci laleczek kokeshi czy kartek okolicznościowych. Z ekologią związane są również warsztaty decoupage, w ramach których powtórnie wykorzystywane są drewniane przedmioty. Ich zewnętrzna powierzchnia przyozdobiona zostaje kolorowymi serwetkami. W ten sposób powstają nowe podkładki pod kubki, obrazki i elementy wystroju wnętrz.
Zaproszenie z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju adresowane jest do różnych grup wiekowych, jak również osób z różnym stopniem niepełnosprawności. W celu dokonania rezerwacji zajęć prosimy o kontakt z Działem Oświatowym pod numerem telefonu: 748627401 lub poprzez e-mail: oswiat@muzpap.pl
Marta Nowicka
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju