Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, kompozytor, tekściarz, autor podręczników muzycznych i śpiewników, animator kultury. Muzyka i śpiew są jego największą pasją, miłością, która pochłania jego serce, myśli i czas. Leon Jacukowicz przez sympatyków podziwiany za zmysł kompozytorski, śpiew, improwizację oraz wspaniały kontakt z publicznością.
Gdy dobiegał 80. zaczął rozkręcać… cyrk na wsi. Leon Jacukowicz to jedna z najbarwniejszych postaci na Dolnym Śląsku. Przez życie idzie śpiewająco, pracę artystyczną łączy z turystyką. Ma taki życiorys, że można nim obdzielić kilka osób. O takich osobach jak Leon Jacukowicz, mawia się: przedwojenny materiał. „Gniotsa nie łamiotsa”. Gdy upadnie, ma w sobie tyle siły, żeby się podnieś i idzie dalej realizując wyznaczone sobie cele. Pochodzi z Kresów wschodnich Polski w jej granicach sprzed 1945 r. Po wojnie zmuszono Polaków do opuszczenia Kresów, aczkolwiek czystki etniczne zaczęły się tam wcześniej. W 1946 r. rodzina Jacukowiczów osiadła w Ludwikowicach Kłodzkich na Dolnym Śląsku. W 1964 r. obronił dyplom i tak został magistrem sztuki. W biogramie może wpisać sobie też: muzyk (wokalista, pianista, kontrabasista, akordeonista, gitarzysta), kompozytor, autor tekstów piosenek. Za zasługi w turystyce otrzymał złotą odznakę PTTK. Mógłby spokojnie osiąść na laurach, ale to do niego niepodobne.
Zapraszamy na koncert z okazji 80-lecia urodzin i 60-lecia pracy twórczej Leona Jacukowicza. Odbędzie się w poniedziałek 7 października 2013 r. o godz. 17:00 w sali widowiskowej Kłodzkiego Centrum Kultury. W programie m.in.: piosenki Jubilata: Tajoj Wrocław, Ballada Lwowiaka, łyse Pole i inne. Dodatkowo program cyrkowy zaprezentowany przez zespół Szajdar i występy profesjonalnych muzyków. Organizatorami uroczystości są: Urząd Miasta w Kłodzku, Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im Fryderyka Chopina w Kłodzku.
Aleksandra Balicka