W domu o grubych murach i zakratowanych oknach mieszka Bernarda z obłąkaną matką i dorosłymi córkami. Akcja rozpoczyna się tuż po pogrzebie drugiego męża Bernardy. Teraz kobiety ponownie zostały same.
Najstarsza córka (z pierwszego małżeństwa Bernardy), Angustias, ma posag po swoim ojcu, natomiast jej przyrodnie siostry są bardzo biedne. Matka trzyma cały dom żelazną ręką, wymaga absolutnego posłuchu. Najważniejsze są dla niej pozory, opinia nieskazitelności. W dusznej atmosferze pulsują stłumione emocje i żądze. Młode kobiety marzą o małżeństwie, lecz matka nie pozwala im wychodzić z domu, Nie dopuszcza też do nich żadnych konkurentów twierdząc, że „nie ma takiego na sto wiorst dokoła, co by miał prawo zbliżyć się do której z nich. Tutejsi mężczyźni są z niższej sfery.” Siostry przeklinają swój los („urodzić się kobietą to kara boska”), duszą się w zamkniętym domu, lecz ukradkiem i z zazdrością przyglądają się mężczyznom. Bernarda poucza córki: „Każdy powinien chować we wnętrzu swoje uczucia. Nie chcę zaglądać do waszych serc, ale żądam zachowania pozorów rodzinnej harmonii.” Matka Bernardy mimo swego pozornego szaleństwa, jako jedyna zachowuje w domu czystość i piękno nieskalanej duszy.
Najstarsza z sióstr, Angustias, ze względu na swój posag, ma nadzieję wkrótce wyjść za mąż za przystojnego i młodego Pepe Romano. Wszystkie siostry jej zazdroszczą, choć wiedzą, że narzeczony nie skusił się na jej urodę. Najmłodsza Adela, ma jeszcze nadzieje i złudzenia. To ją ukradkiem odwiedza Pepe, choć Bernarda chorobliwie strzeże cnoty córek. Gdy tajemnica miłości Adeli i Pepe wyjawiona zostaje Bernardzie, Adela jest zrozpaczona. Jej strach potęguje lęk brzemienności od Pepe. W obawie przed swoją matką, plotkami, szyderstwami mieszkańców wioski, wiesza się. Dla Bernardy ważniejszym niż utrata córki jest utrata opinii. Zachowując pozory nieskazitelności wydaje domownikom polecenia: „Niech nikt ani słowa o niczym! Umarła jako dziewica.” „Spokój, cisza! Milczenie!”
Spektakl taneczny inspirowany najsłynniejszym dramatem Federico Garcia Lorci „Dom Bernardy Alba” – zapowiadany już wcześniej przez Portal VVENA.PL – zobaczymy dzisiaj, tj. w piątek 13 grudnia 2013 r. o godz. 19:00 w Lądku Zdroju. Miejscem widowiska będzie kinoteatr. Choreografia i reżyseria: Artur Żymełka. Wystąpią: Emilia Kwaszyńska, Paulina Mykietyszyn, Viktoriya Skrypnyk, Karolina Sierakowska-Dawidowicz, Kostyantyn Popov, Michał Dawidowicz. Kostiumy: Iwona Skibińska, Beata Gromiec. Wydarzenie odbywa się w ramach „Grudniówki Teatralnej”, dla której Portal VVENA.PL jest patronem medialnym.
Spektakl zrealizowany w ramach projektu „SZTUKA U ŹRÓDEŁ – Dom Bernardy Alba” dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzielili również: Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju, PZERiI oddział Lądek Zdrój, Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A., Tomasz Kurdziel- Kawiarnia Golden Cup, Wicerzewodnicząca Rady Miejskiej Lądek-Zdroju – Mirosława Boduch i Przewodniczący Rady Miejskiej Lądka-Zdroju – Janusz Sosna.
Komentarze 1