26 kwietnia 2002 roku w Gutenberg – Gymnasium w Erfurcie (Niemcy) uczeń zaczął strzelać do nauczycieli. W strzelaninie tej zginęło 17 osób (12 nauczycieli, sekretarka, policjant, dwóch uczniów oraz sprawca), a siedem zostało rannych. Sprawcą masakry był Robert Steinhäuser, który kilka miesięcy wcześniej za wagarowanie oraz sfałszowanie zwolnienia lekarskiego został wydalony z Gutenberg-Gymnasium w Erfurcie.
19-letni Steinhäuser był zapalonym strzelcem, członkiem klubu strzeleckiego. Podczas strzelaniny użył on Glocka 17 o kalibrze 9mm. Posiadał przy sobie również wielkokalibrową strzelbę „pump action” (tzw. pompkę), ale nie użył jej (na posiadanie obu broni miał licencję). Po masakrze niemiecki rząd rozpoczął dyskusję nad zwiększeniem granicy wieku, od której można legalnie posiadać broń oraz na pozbawieniu niepełnoletnich możliwości grania w gry komputerowe polegające na zabijaniu i kaleczeniu wirtualnych przeciwników (z braku widocznych motywów zbrodni, ustalono że jedną z przyczyn masakry erfurckiej było zamiłowanie Steinhäusera do gry Counter Strike). Telewizje zaczęły wycofywać z programów brutalniejsze filmy.
Dla niemieckiego dramaturga Thomasa Freyera (ur.1981 ) erfurcka masakra stała się kontekstem dramatu pt: „Amok moja dziecinada”, który zdaje się sugerować nieco inną diagnozę źródła erfurckiej tragedii niż ustalone oficjalnie motywy. Dramat otrzymał w 2006 r. nagrodę podczas berlińskich Theatertreffen. W uzasadnieniu jej przyznania podano, że „ta sztuka, która jest zarazem rytuałem, daje głos temu, na co brakuje słów, skłania do zajrzenia w głąb siebie i budzi strach”.
Spektakl „Dies irae” zostanie zaprezentowany w czwartek 30 stycznia 2014 r. o godz. 19:00 w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Autorem tekstu pt. „Amok moja dziecinada” jest Thomas Freyer. Wystąpią: Marta Greber, Marcelina Słomian i Emilia Sujewicz. Opracowanie tekstu i reżyseria Grzegorz Stawiak.