W ostatnim bloku z wielkiej płyty na świecie, położonym gdzieś na pustkowiach Laponii, odziani w skóry renów, zapomniani przez Ojczyznę Polacy, odprawiają dziady po wielkim premierze Mazowieckim, a Hanna Krall w obcisłej sukience opowiada, jak było naprawdę… Co wiąże ze sobą ludzi, w wielkim plemieniu „Polska”?
W oparciu o „Dekalog” Kieślowskiego / Piesiewicza, Maciej Podstawny pyta, co nakręca polskie plemię w XXI wieku. Dekalog? Które przykazanie jest najbardziej sexy i czy antysemityzm może być słodki? „Kino moralnego niepokoju” zostaje wskrzeszone przy wtórze plemiennych piosenek i towarzyszy mu pytanie: jaki jest twój ulubiony temat zastępczy? Co wolisz: aborcję czy Żydów? Teatralny esej Macieja Podstawnego wpisuje się w temat jubileuszowego sezonu: „Normalsi: żadnych herosów. Dekalog”. Realizatorzy z krytycznym dystansem przyglądają się tematom dwu wybranych odcinków filmowego cyklu, by zapytać, co znaczą dzisiaj.
Premierowy spektakl Dekalog: opowieści plemienne wg Dekalogu II i VIII Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza obejrzymy w piątek 28 lutego 2014 r. o godz. 19:00 w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Reżyseria: Maciej Podstawny. Tekst: Zuzanna Bojda i Maciej Podstawny. Scenografia i kostiumy: Kaja Migdałek, muzyka i songi: Anna Stela, ruch: Baśka Gwóźdź, wideo: Tomek Ziółkowski i Jerzy Koenigshaus, dramaturgia: Łukasz Zaleski. Obsada: Sara Celler-Jezierska, Karolina Krawiec, Rozalia Mierzicka, Mirosława Żak, Piotr Mokrzycki, Dariusz Skowroński, Ryszard Węgrzyn.
czyli pojęciowy przybornik, zwłaszcza dla młodszych widzów
Będzie to 324 premiera w 50. sezonie artystycznym Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Spektakl zostanie powtórzony w sobotę 1 marca 2014 r. o godz. 19:00 oraz w niedzielę 2 marca 2014 r. o godz. 18:00. Rezerwacja biletów: tel. 746649695; e-mail: biuro@teatr.walbrzych.pl
Danuta Kocan
Komentarze 1