Poznaj inną stronę artystycznej duszy Güntera Grassa, laureata literackiej Nagrody Nobla.
Gdańska Galeria Güntera Grassa jest domem jednej z największych na świecie kolekcji zmarłego w 2015 roku Noblisty – znajduje się tam aż 114 prac. Grass, urodzony w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, przez całe życie chętnie powracał do rodzinnego miasta nad Bałtykiem tak w swoich podróżach, jak i w twórczości literackiej czy plastycznej. Jako autor Trylogii gdańskiej zyskał światową sławę w dziedzinie literatury. Nie wszyscy jednak wiedzą, że laureat literackiej Nagrody Nobla otrzymał gruntowne akademickie wykształcenie artystyczne na wyższych uczelniach w Düsseldorfie (gdzie studiował m.in. obok Josepha Beuysa) i w Berlinie (gdzie w późniejszych latach został rektorem macierzystej uczelni).
Dzięki współpracy z Gdańską Galerią Miejską w Muzeum Pana Tadeusza zaprezentowana zostanie wystawa przygotowana w 90. rocznicę urodzin artysty. Kuratorka Marta Wróblewska wybrała grafiki oraz rzeźby Güntera Grassa udowadniające, że jego twórczość plastyczna jest w nierozerwalny sposób związana z pisarstwem i nie są to jedynie ilustracje sensu stricto. Stanowią raczej pewnego rodzaju obrazowe dopełnienie treści, wizualizację motywów, metafor i pojęć, które Grass opisywał szczegółowo za pomocą literatury. Wystawę Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze pokazywano m.in. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, zaś po prezentacji we Wrocławiu zostanie przeniesiona do Domu Norymberskiego w Krakowie, gdzie będzie częścią programu Festiwalu Conrada (24 października – 17 grudnia 2017).
Wernisaż wystawy pt. „Günter Grass – kolekcja gdańska” odbędzie się dzisiaj, czyli we wtorek 8 sierpnia 2017 r. o godz. 17:00 w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Ekspozycję można oglądać do 17 września 2017 r.