23 stycznia 2016 roku, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Biblioteki miało miejsce powtórne wystawienie sztuki „Bardo.Szopka”, oparte na opowiadaniu Olgi Tokarczuk o takim samym tytule. Projekt został zrealizowany przy udziale Stowarzyszenia Bardo.Kultura oraz CKiB, został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu „Kultura Dostępna”. Stowarzyszenie przez pół roku realizowało projekt, którego zwieńczeniem była wystawiona przed świętami premiera.
Z uwagi na dużą frekwencję i zainteresowanie spektakl mieliśmy okazję obejrzeć powtórnie w sobotę. Opowiadanie Olgi Tokarczuk było pretekstem do pracy i interpretacji przez różne grupy wiekowe – od najmłodszych do najstarszych oraz osoby niepełnosprawne. Mieli oni okazję do twórczej analizy tekstu i przeżywania go poprzez działanie, przy odtwarzaniu – przedstawionej w opowiadaniu – fikcyjnej historii dawnej szopki bardzkiej. Bardzo istotnym akcentem spektaklu była oprawa muzyczna, przygotowana przez panią Annę Bartkiewicz–Czaję i zespół „Wiolinek”. Reżyserią zajęła się pani Marzena Łukasik, skupiając młodzież z „Teatru Ruchu” oraz aktorów – amatorów. Scenariusz napisał pan Dariusz Szewczyk – przy współpracy powstał piękny spektakl, łączący nie tylko opowiadanie Olgi Tokarczuk ale też bożonarodzeniowe tradycje.
Mieliśmy okazję wejść tłumnie do sali wraz z aktorami, którzy ze swoim skromnym dobytkiem pojawili się w Bardzie, wraz z nimi przybyła kobieta, która to właśnie opisała szopkę w Bardzie i zajęła się jej rekonstrukcją, tak, by kolejne pokolenia turystów mogli ją oglądać. W tą historię wpisana jest opowieść o Marii i Józefie, szukających schronienia, by mógł urodzić się Syn Boży. Przy akompaniamencie skrzypiec usłyszeliśmy piękne piosenki świąteczne, chwytające za serce i pozwalające nam przeżyć jeszcze raz tradycję bożonarodzeniową. Na koniec w barwnym korowodzie wszyscy artyści przeszli przez salę i nagrodziły ich gromkie brawa. Nastąpiły podziękowania, a burmistrz Barda Krzysztof Żegański przekazał pozdrowienia od Olgi Tokarczuk, z którą miał okazję rozmawiać, a która bardzo żałowała, że nie była w stanie pojawić się na spektaklu, obiecując wizytę w Bardzie w niedługim czasie.
Dla całej grupy aktorów i współorganizatorów należą się wyrazy uznania, za zapał, chęci, kreatywność i profesjonalizm. Oby takich inicjatyw było więcej, a uczestnicy mogli realizować swoje pasje oraz rozwijać aktorskie uzdolnienia.