Kunsztowna zbroja japońskiego samuraja, zegar słoneczny z busolą, kufer podróżny Louis Vuitton, sukienka z błękitnego jedwabiu, designerskie kryształowe kieliszki i kultowe radio „Szarotka”. Te i kilkaset innych przedmiotów złożą się na niezwykłą wystawę zatytułowaną „Cudo-Twórcy”.
W roku jubileuszowym Muzeum Narodowe we Wrocławiu otworzy piątą wystawę stałą. Na muzealnym poddaszu zagoszczą arcydzieła rzemiosła artystycznego. Zwiedzający mają okazję zobaczyć zabytki powstałe od czasów starożytnych po współczesne i porównać, jak rozwijały się rękodzieło i sztuki dekoracyjne w kulturze zachodniej i orientalnej. Ekspozycja podzielona jest na kilka części tematycznych.
Pierwsza część wystawy poświęcona sztuce odległych azjatyckich kultur wskazuje na europejską fascynację tymi obszarami, ich odkrywaniem i poznawaniem. Prezentowane precjoza pochodzą m.in. z przedwojennej kolekcji wrocławskiego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności. Najcenniejszym zabytkiem tej części wystawy jest szkatułka na przybory do kaligrafii suzuribako. Jej twórca to najwybitniejszy reprezentant czołowej japońskiej szkoły mistrzów laki – Igarashi. Druga część ekspozycji to powrót do Europy i opowieść o tym, jak człowiek zmieniał, udoskonalał i upiększał świat, w którym przyszło mu funkcjonować. Od pierwotnej potrzeby zaspakajania głodu, komunikowania się, poprzez strój, kształtowanie domowych wnętrz, po aktywności skupione na pracy i na rozrywce. Wśród wystawionych zabytków znajdują się m.in.: meble, naczynia, stroje, zegary, mapy, witraże, przybory toaletowe, narzędzia używane w pracy, broń. Ostatni fragment Cudo-Twórców to prezentacja wybranych obiektów współczesnego szkła i ceramiki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które posiada jedną z największych specjalistycznych kolekcji tego typu w Polsce.
Wystawę pt. „Cudo-Twórcy – rzemiosło i sztuka zdobnicza – sztuka Wschodu – ceramika i szkło współczesne” można oglądać od jutra, czyli od soboty 14 lipca 2018 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.