KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Dlaczego jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku trafił do Wrocławia?

VV Dodane przez VV
27-01-2021
w Wiadomości
Czas czytania: 2 min
0
Dlaczego jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku trafił do Wrocławia?
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

25 sierpnia 1948 Wrocław gościł jednego z najsłynniejszych malarzy w historii ludzkości. Specjalnym samolotem LOT-u do stolicy Dolnego Śląska przyleciał z Paryża… Pablo Picasso. Dlaczego trafił do Wrocławia? Jak wyglądała jego wizyta?

„Przecież to kubizm w czystej postaci!” – miał krzyknąć dobijający siedemdziesiątki Picasso. Hiszpański modernista pierwszy raz leciał samolotem i nie mógł się nadziwić temu, jak ziemia wygląda z góry.

Dlaczego jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku trafił do Wrocławia? Odpowiedź jest prozaiczna. Był delegatem Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. Właśnie we Wrocławiu, Picasso – po raz pierwszy w życiu – zaprezentował swoje ceramiczne prace. 20 „zmalowanych” przez siebie talerzy dumnie dało się oglądać w sali obrad.

Pablo Picasso, choć zapraszany do Wrocławia był wielokrotnie, zdecydował się na przyjazd w ostatniej chwili. Kluczową rolę w przyjeździe artysty do historycznej stolicy Dolnego Śląska okazała się tłumaczka polskiej literatury na język francuski, Anna Posner. Co zadecydowało? Na swoim ramieniu, Posner miała wytatuowany numer oświęcimski. Picasso, choć wahał się – spodziewał się w tym czasie dziecka – miał zapytać o radę swojego szofera, Marcela. Ten doradził mu, by jednak Wrocław odwiedzić. Annie Posner udało się to, co nie udało się francuskim i hiszpańskim dyplomatom, nawet takim gwiazdom politycznej sceny jak hiszpańskiej komunistce Dolores Ibarruri.

Chociaż wrocławski kongres był dla Picassa czymś nowym – nie angażował się bowiem w polityczne sprawy – to jednak wystąpieniom przysłuchiwał się z zaciekawieniem. Szczególnie, niejakiej Minette de Silvie z Cejlonu, której zrobił nawet portret rysunkowy (mistrz stoi obok swojej „modelki” na zdjęciu). Picasso podczas kongresu poznał także reżyserkę filmu „Ostatni etap”, Wandę Jakubowską. Był to wówczas jeden z najnowszych filmów nad Wisłą. Głos zabrał dopiero pod koniec obrad. Picasso wziął w obronę Pabla Nerudę, poetę hiszpańskojęzycznego, prześladowanego w Chile – swoim rodzinnym kraju – za przekonania polityczne.

Niewątpliwie wizyta Picassa wzbudziła we Wrocławiu sensację. Zaczepiany był prośbami o autograf czy uściśnięcie dłoni. Czuł się doskonale. Wizyta autora „Guerniki” z pewnością zapisała się w najnowszej kulturalnej historii Wrocławia.

Filip Macuda
Tagi: malarstwo
Poprzedni artykuł

Ogólnopolski Koncert Charytatywny na rzecz Pomocy Rodakom – po raz 18. w Sycowie

Następny artykuł

„Mistrz” z Piotrem Głowackim w roli pięściarza z KL Auschwitz – pierwszy zwiastun i nowa data premiery

Podobne Posty

Malarstwo Jolanty Jóźwiak
Wiadomości

Malarstwo Jolanty Jóźwiak – odkryj „Piąty Żywioł”

Kobieta – delikatna jak powietrze, silna jak ziemia, płynna jak woda, namiętna jak ogień. A jednak jest czymś więcej niż...

Dodane przez VV
17-02-2025
Wielowymiarowość kobiecości
Wiadomości

Wielowymiarowość kobiecości – „Barwy kobiet”

Kobieta od wieków inspirowała artystów, lecz często była przedstawiana jedynie przez pryzmat cielesności. „Barwy Kobiety” to malarska opowieść, która wychodzi...

Dodane przez VV
03-02-2025
Wyemancypowana władczyni
Wiadomości

Wyemancypowana władczyni egzotycznej wyspy – „Nowa choreografia Alcyny”

„Nowa choreografia Alcyny” to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Poli Dwurnik we Wrocławiu, obejmująca blisko 30 prac wykonanych w różnych...

Dodane przez VV
09-12-2024
Trzy nowe wystawy
Wiadomości

Trzy nowe wystawy – „Tropy”

Organizatorzy na trzech wystawach, które spaja hasło „Tropy”, zaprezentują prace ikon sztuki polskiej i światowej oraz młodych twórczyń – zobaczymy...

Dodane przez VV
12-11-2024
Następny artykuł
„Mistrz” z Piotrem Głowackim w roli pięściarza z KL Auschwitz – pierwszy zwiastun i nowa data premiery

„Mistrz” z Piotrem Głowackim w roli pięściarza z KL Auschwitz – pierwszy zwiastun i nowa data premiery

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist