KREATYWNOŚĆ

KONCEPT

VVENA Spełniaj swój pomysł

KULTURA

KONTEKSTY

VVENA Spełniaj swój pomysł

Dolnośląski Festiwal Muzyczny – jesiennie (prawie)

VV Dodane przez VV
02-09-2015
w Wiadomości
Czas czytania: 3 min
0
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na Whatsapp

We wrześniu Dolnośląski Festiwal Muzyczny zadba o bardzo dobre samopoczucie miłośników klasyki.

W programie najbliższego koncertu znalazły się utwory niezwykłe. Są to: III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 L. Beethovena, aria koncertowa Ch’io mi scordi di te W. A. Mozarta, Symfonia Es-dur nr 103 Mit dem Paukenwirbel J. Haydna oraz IV Koncert waltorniowy W. A. Mozarta. III Koncert fortepianowy c-moll, ze względu na zastosowanie innowacyjnych muzycznych pomysłów jest uważany za punkt zwrotny w formie tworzonych przez kompozytora utworów. Pierwszą część muzyk skomponował w formie klasycznego, trzyczęściowego allegra sonatowego. Druga zaskakuje niepowtarzalną budową – jest jednym z najbardziej niezwykłych wolnych fragmentów w twórczości kompozytora, gdzie tonacja E-dur kontrastuje z tonacją c-moll wprowadzając znaczącą zmianę nastroju. Finał utworu ma charakter rondowy. Arię koncertową Ch’io mi scordi di te Mozatr napisał dla Nancy Storace słynnego niegdyś sopranu. Utwór zaskakuje tym, że instrument koncertujący (fortepian), ma rolę równorzędną ze śpiewaczką (tę partię kompozytor wykonywał osobiście). Trzecią pozycją koncertu jest Symfonia Es-dur nr 103 Mit dem Paukenwirbel J. Haydna. Kompozytor stworzył ponad sto symfonii – ta prezentowana w Jaszkowej ma podtytuł z werblem na kotłach. Ostatni utwór, IV Koncert na róg Es-dur Mozart napisał dla zaprzyjaźnionego waltornisty Ignaza Leitgeba Muzyk często bywał celem drobnych żartów kompozytora. Ślady tego zachowały się nawet w partyturach – w celu zmylenia waltornisty, do zapisu partii solowej Mozart użył czterech kolorów: niebieskiego, czerwonego, zielonego i czarnego. Utwór charakteryzuje lekka, prosta i dyskretna instrumentacja: smyczki ze wspierającymi je rogami i obojami, całość urozmaicają liczne kadencje. Warto zauważyć, że koncert wydobywa w pełni nie tylko śpiewność instrumentu, ale i charakterystyczne sygnały myśliwskie czy efekty echa – podkreśla to pierwotny, myśliwski charakter rogu.

Koncert odbędzie się  w niedzielę 13 września 2015 r., o godz. 19:00 w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej. Wystąpią: Magdalena Kulig, Magdalena Blum, Krzysztof Stencel oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej. W koncercie wystąpią Magdalena Kulig (mezzosopran), Magdalena Blum (fortepian), Krzysztof Stencel (waltornia) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod kierunkiem Wojciecha Rodka.

Wykonawcy:

Magdalena Kulig – mezzosopran, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (2007 r. – Wrocław), laureatka sekcji barokowej konkursu wokalnego (2008 r. – Bolonia), III nagroda na Tiit Kuusik International Lied Competition (2011 r. – Estonia). Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Magdalena Blum – absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu. Od 2008 r., na macierzystej uczelni pełni funkcję Prorektora do Spraw Artystycznych i Naukowych.  Jest laureatką III Ogólnopolskiego Konkursu Lisztowskiego. Koncertowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, jest współwykonawcą pięciu płyt. Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Krzysztof Stencel – muzyk kameralista specjalizujący się w grze na rogu naturalnym. Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej oraz Williama VerMeulena w Houston. Wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu. Artysta jest pierwszym waltornistą orkiestry instrumentów dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi orkiestrami: World Orchestra For Peace, Nacht Music, Sinfonia Cracovia.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej – została założona w 1964 r. przez S. Strahla. Od wielu lat występuje w Niemczech i Czechach, w swoim dorobku ma również koncerty we Włoszech, Finlandii, Rosji, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, Francji, Holandii, na Węgrzech oraz w Chinach. Muzycy występowali także w prestiżowych salach m.in. w wiedeńskiej Złotej Sali Musikverein, sali Palau de la Musica w Walencji czy w Sali Koncertowej XingHai w Kantonie. Zespół w swoim dorobku ma siedem płyt.

Ewa Chalecka

Dolnośląski Festiwal Muzyczny

Tagi: muzyka
Poprzedni artykuł

Festiwal Marii Czubaszek

Następny artykuł

Muzyczne kontrasty i harmonie

Podobne Posty

Osiemnastka z mnóstwem śpiewania
Wiadomości

Osiemnastka z mnóstwem śpiewania

18. urodziny to wyjątkowy moment i początek czegoś nowego. Przyjdźcie go świętować razem z nami. Zapraszamy, bo będzie pięknie –...

Dodane przez VV
15-05-2025
Szkoła Artystyczna Open
Wiadomości

Szkoła Artystyczna Open Vocal zaprasza – na „Forte-Piano”

„Forte-Piano” Szkoły Artystycznej Open Vocal to kolejny z cyklu wiosennych koncertów tematycznych, które stały się już tradycją w jej muzycznym...

Dodane przez VV
18-02-2025
Bądźmy bliżej siebie
Wiadomości

Bądźmy bliżej siebie – muzyczne spotkania PWM w NFM

Muzyczne spotkania odbywające się w ramach tegorocznego jubileuszu 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą okazją do poznania najpiękniejszych dzieł muzyki kameralnej...

Dodane przez VV
10-02-2025
Natalia Przybysz
Wiadomości

Natalia Przybysz – „Prąd 10 lat”

Natalia Przybysz – kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne. Jeden z najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych kobiecych głosów na...

Dodane przez VV
07-02-2025
Następny artykuł

Muzyczne kontrasty i harmonie

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM

Wybierz temat

architektura balet Bliżej Słowa coaching consulting crowdfunding digital edukacja film filozofia folklor fotografia grafika hobby jazz kreatywność książka kultura lingwistyka literatura malarstwo media muzyka networking obyczaje opera operetka pantomima performance plastyka podróże poezja proza replacing rysunek rzeźba rękodzieło społeczeństwo społeczność taniec teatr VVENA.PL wrapping wystawa śpiew

Wyszukiwarka

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

VVENA.PL

Inni ludzie chcą poznać Ciebie i Twoje pomysły. Nie dowiedzą się o Tobie i tym, co chcesz im zaproponować, jeśli im tego nie opowiesz. Sieć internetowa stwarza ku temu szczególnie wiele możliwości, bo nie jest tylko narzędziem działania, ale i miejscem spotkań. Zapraszam do VVENA.PL, gdzie nie tylko spełnisz Swój pomysł. Twój pomysł zaskoczy innych i będą go potrzebować jak żadnego innego.

INFORMACJE

Redaktor Naczelny – Krzysztof Kotowicz

ul. Zacisze 12/2
57 – 200 Ząbkowice Śląskie

NIP: 8871156554
REGON: 891508493
TEL: +48601181334
E-MAIL: info@vvena.pl

REKLAMA Z WENĄ

Użytkownicy internetu doskonale wiedzą, że reklama jest odbierana jak intruz. Zmuszanie Czytelnika, by zobaczył ogłoszenie coraz częściej przynosi skutek odwrotny. Portal VVENA.PL jest miejscem ekskluzywnej reklamy. Twój produkt, Twoją usługę, Twoją ofertę pozna wielu Czytelników i jednocześnie staniesz się mecenasem kreatywności.

WYRÓŻNIONE

INFLUENCING – jak mówić, aby być słyszanym?
WRAPPING – co to jest?
NETWORKING – jak bardzo potrzebny?
CONSULTING – dlaczego jest ważny?
REPLACING – masz na wszystko czas?
EARNING – jak zarobić na dobrym pomyśle?
COACHING – chcesz spełniać swój pomysł?

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka Prywatności

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

© 2013 - 2023 VVENA.PL - All rights reserved.
Polityka prywatności

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist