Marian Panek – artysta malarz, scenograf teatralny, nauczyciel akademicki, autor licznych publikacji o sztuce. Brał udział w festiwalach studentów szkół artystycznych jakie odbywały się w latach 70. XX w., w Nowej Rudzie. Jest autorem instalacji pt. „Biała lokomotywa”.
Wystawa będzie małą retrospektywą twórczości artysty. Zaprezentowane zostaną jego dzieła malarskie, rysunki oraz projekty scenograficzne i performatywne. Marian Panek należy do artystów penetrujących wymiary postrzegania rzeczywistości. Jest jednym z progresywnych artystów, uczestników dzisiejszych działań artystycznych, których wyróżnia tendencja do poszerzania definicji dzieła i twórcy oraz redefiniowania pojęć poprzez nowe środki i formy wyrazu sztuki. Nigdy nie przestał malować i rysować. Wykazuje w tych dziedzinach intuicję. Zawsze znajdziemy w nich przeczucia i odniesienia do realnych sytuacji. Drążone treści znaków odsłaniają symboliczne i alegoryczne pokłady. Razem z dopełniającymi przekaz barwami mają ładunek jakiejś psychologicznej prawdy. W przypadku tego inter- i nowomedialnego twórcy warunkiem realizacji nie post- lecz neohumanistycznej wizji świata jest nie tylko jednoczesne pozostawanie w nurcie tradycyjnych dyscyplin, ale właśnie uczestnictwo w społecznej przestrzeni ze świadomością obecności Innych. Tak w listopadzie 2004 r. napisał o artyście Piotr Głowacki w portalu Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.
Zapraszamy na wernisaż wystawy prac Mariana Panka, który odbędzie się w sobotę 27 lutego 2016 r. o godz. 17:00 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Podczas spotkania twórca wygłosi wykład zatytułowany „Ewokacja obrazu”.