>> Warszawa przed I wojną światową. Aleksander Hertz z powodu swojej działalności niepodległościowej i kontakty z takimi działaczami jak Piłsudski, traci pracę w banku i jest zmuszony do wyjazdu z kraju. Po rocznej banicji wraca i rozważa, jak przeczekać okres zakazu pracy w zawodzie. W tym czasie niezłym biznesem wydaje się kinematograf. Interes ten nie cieszy się jednak szacunkiem towarzystwa Hertza – rozrywka dla plebsu, tania, odbierająca widzów prawdziwej sztuce. <<
Tak zaczyna się synopsis scenariusza Piotra Faleńskiego „Pierwsza wojna światowa na taśmę i korbkę” opowiadającego o początkach kinematografii w Warszawie przed I wojną światową. Scenariusz oparty jest na prawdziwych historiach, prawdziwych postaciach i z bogatym tłem prawdziwej zapomnianej już nieco Warszawy. Mamy tu plejadę znanych postaci: Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz, Pola Negri, Antoni Fertner, Józef Węgrzyn, Stefan Jaracz, których pojawienie się daje wrażenie filmu historycznego, prawdziwego, a nie czystej fikcji.
Właśnie historia filmu od kuchni, co to jest dubbing, montaż, klaps, kto potrzebny jest przy kręceniu filmu, jak smakuje krew, czyli efekty specjalne będą najważniejszymi tematami spotkania z Piotrem Faleńskim – absolwentem łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, laureatem konkursu SCRIPT PRO 2013, podczas którego otrzymał III nagrodę za scenariusz „Pierwsza wojna światowa na taśmę i korbkę”. Spotkanie z Piotrem Faleńskim będzie ciekawe głównie dla młodych pasjonatów kinematografii, ale oczywiście dorośli są mile widziani, tym bardziej, że będzie można porozmawiać na przeróżne filmowe tematy. Warto dodać, że Piotr Faleński zaczynał jeszcze na taśmie 8 mm i kręcił na niej krótkie etiudy i filmiki. Potem nastał czas pisania tekstów do piosenek satyrycznych. Faleński współtworzył zespół wokalny OVO, który wygrał w Lublinie Mikołajki Folkowe w 1998 roku. Przez cztery lata był dyrektorem administracyjnym Teatru Pieśń Kozła. Zainteresowanie tworzeniem filmów wróciło we wrocławskiej grupie twórców GRIF. Powstały tam jego dwa filmy: „Sucharki-Zemsta” i „Pocałuj mnie” (etiuda) oraz „V-empire” – niestety nie dokończony. Za aktywność filmową na poważnie wziął się, gdy podjął studia w PWSFTiTv w Łodzi. Mimo że wydział był związany z produkcją filmową, największą przyjemność sprawiało mu pisanie scenariuszy. Jednym z efektów m.in. słuchania niezwykłych wykładów prof. Edwarda Zajicka, było stworzenie scenariusza do filmu o początkach polskiej kinematografii, który wystartował w konkursie ScriptPro. Inny scenariusz do pełnometrażowej animacji pt. „Mały Mysz na Wielkiej Krokwi” zainteresował studio SE-MA-FOR. Piotr Faleński z wykształcenia jest chemikiem.
Na spotkanie zaprasza Dyskusyjny Klub Filmowy przy Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów z siedzibą w Mościsku 11 maja o godz. 15:00.
Danuta Wiśniewska
Komentarze 1