Czym są życie i śmierć jednostki i na ile historia osobista przekłada się na szersze doświadczenia społeczne?
W ramach wystawy poświęconej pamięci Bogumiły Legan podjęta zostanie próba lekkiego odwrócenia sposobu opowieści historycznej poprzez powiązanie ze sobą kilku kolejnych wątków, jakimi są:
- doświadczenie śmierci pojedynczej osoby,
- relacja rodzinna, skupiająca się wokół problemu «pamiętania», zachowania w świadomości wizerunku osoby, która odeszła, w postaci zdjęć, opowieści rodzinnych,
- oraz uwikłania losu poszczególnych «małych» ludzi w wielką historyczną narrację, w tym przypadku przesiedlenia Polaków z terenów dzisiejszej Białorusi na Syberię i ich powrót do Polski przez afrykańską miejscowość Kidugala (Tanzania).
Wystawa będzie mieściła się w pustym mieszkaniu w Dusznikach-Zdroju, w którym Bogumiła Legan spędziła większość swojego życia po powrocie z wymuszonej tułaczki. Inicjatorem wystawy jest Piotr Januszkiewicz, student Katowickiej szkoły filmowej (WRiTV, Uniwersytet Śląski), wnuk Bogumiły Legan, który zebrał dość obszerną dokumentację życia własnej babci oraz nakręcił film fabularny z nią w głównej roli (premiera filmu odbędzie się w dniu wernisażu). Kuratorką jest Vera Zalutskaya (studentka studiów magisterskich w Instytutcie Historii Sztuki UJ), która zaprosiła do udziału w wystawie współczesnych artystów, z których dwoje pochodzi z Białorusi (Aliona Haiduk, Jauhien Shadko). Instalacja artystyczna Aliony Haiduk stanowi krytykę sztucznego podziału terenów poprzez granice państwowe oraz dotyczy wątków wymuszonych przesiedleń i emigracji ludzi z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Prace Angeliki Szkucik oraz Jauhiena Shadko nawiązują do subtelnych doświadczeń zetknięcia się z sytuacją przejściową – śmiercią albo utratą bliskiej osoby.
Wernisaż wystawy pt. „Granice” odbędzie się dzisiaj, tj. w sobotę 9 stycznia 2016 r. o godz. 17:00 pod adresem ul. Sprzymierzonych 10/2 w Dusznikach Zdroju. Będzie ją można oglądać do godz. 20:00 w niedzielę 10 stycznia 2016 r. Polecamy!