Urodził się w 1950 roku w Walii. W poszukiwaniu życiowej drogi w 1976 roku dociera do Polski, gdzie postanawia osiedlić się na stałe. Początek kariery to przede wszystkim współpraca z Korą i Markiem Jackowskim, z którymi współtworzył trio „Mannam – Elektryczny Prysznic’, gdzie grał na gitarze akustycznej.
Trzy lata później John Porter opuszcza zespół i zakłada swoją własną formację, którą nazywa po prostu Porter Band. W tym samym roku, w ciągu zaledwie 4 dni, grupa nagrywa swój debiutancki krążek, zatytułowany „Helicopters”. Mimo problemów z promocją album został dobrze przyjęty przez fanów, a nawet zyskał miano płyty roku w kategorii rock. Drugim i zarazem ostatnim wydawnictwem ówczesnego Porter Band był zapis jednego z koncertów grupy. Materiał zatytułowany „Mobilization” ukazał się dopiero dwa lata po jego nagraniu. Kolejnym znaczącym, aczkolwiek bardzo krótkim rozdziałem w twórczości Johna był projekt China Disco. Rezultatem współpracy z Winicjuszem Chróstem, Andrzejem Mrowcem, Krzysztofem Ścierańskim i Jose Torresem był niestety tylko jeden album wydany już po rozpadzie zespołu. Po tym wydarzeniu John wraca do gitary akustycznej i postanawia samodzielnie kontynuować swoją muzyczną drogę. W 1983 roku wydaje płytę „Magic Moments”, pierwszy album unplugged w Polsce. W sumie artysta wydaje jeszcze pięć świetnych akustycznych albumów. Na początku lat 90. John Porter wraca do elektrycznych brzmień, formuje nowy skład i jako zespół Mirror wydaje krążek „Right Time”. Kolejnym powrotem była reaktywacja Porter Bandu i wydanie „Alexandrii”. Mimo ciepłego przyjęcia i początkowych sukcesów formacja rozpada się, a John Porter zawiesza swoją działalność na rynku muzycznym. W 1990 roku John w wielkim stylu powraca jako Porter Band, ale w zupełnie odnowionym składzie. Muzycy wydali jeden album studyjny „Porter Band ’99”, koncertowe „Electric” oraz nagrali materiał na nowy krążek zatytułowany „Psychodelikatesy”. Niestety z powodu problemów ze znalezieniem wydawcy zespół rozpadł się, a płyta dopiero dzięki tegorocznej „Antologii” pojawi się na rynku.
Kolejnym etapem artystycznym była współpraca z Anitą Lipnicką. Zarejestrowany w 2002 roku utwór „For you” zaśpiewany wspólnie z Anitą okazał się być kolejnym punktem zwrotnym w karierze Johna. Rok później ukazuje się płyta „Nieprzyzwoite piosenki”, która została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez fanów, jak i krytyków. Krążek osiągnął status „Złotej płyty”, oraz otrzymał Fryderyka za „Najlepszy album”. Kolejne wydawnictwo „Inside story”, także zostało docenione i tak jak poprzedni krążek zyskał miano „Złotej płyty”. Również w 2005 roku John Porter zostaje odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”s. W 2008 roku ukazała się ostatnia płyta duetu Lipnicka Porter „Goodbye”, a 2011 John Porter nagrał długo oczekiwaną solową płytę „Back in Town”.
Koncert pt. „John Porter Solo” odbędzie się jutro, czyli w sobotę 1 października 2016 r. o godz. 19:00 w Kłodzkim Centrum Kultury. Niewątpliwie warto znaleźć czas i być na tym wydarzeniu. Polecamy!