Odwzorowywanie postaci żołnierzy wraz ze szczegółami umundurowania oraz wyposażeniem, końmi a także innymi elementami pola bitwy rozpowszechniło się początkowo we Francji i Anglii.
Później żołnierzyki zyskiwały popularność w innych częściach Europy, także w Prusach. XVII i XVIII wieczne konflikty zbrojne oraz późniejsze starcia militarne w XIX-wiecznej Europie przyczyniły się do popularyzacji miniaturowych wojsk wśród kolekcjonerów. Do 1945 roku na Śląsku działało dwudziestu producentów figur cynowych. Z Dzierżoniowa, ówczesnego Reichenbachu, wywodził się Ernst Heinrichsen, jeden ze znamienitych producentów owych figur, który po uzyskaniu w 1839 roku certyfikatu umożliwiającego mu produkcję, zakłada w Norymberdze swoją firmę „Ernst Heinrichsen – Zinnfiguren”.
Wystawa figur cynowych znajdująca się w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa to kolekcja kilkuset żołnierzyków wykonanych z cyny. Tradycyjnie odlewane w płaskiej formie figury największą popularność zyskały w połowie XIX wieku. W muzeum możemy podziwiać zbiór około 1000 cynowych figur historycznych, monochromatycznych i polichromowanych przeróżnych formacji wojskowych wielu państw, od polskich po pruskie, austriackie, francuskie i rosyjskie.