W październiku Dolnośląski Festiwal Muzyczny zaprezentuje prawdziwą perłę – prapremiera utworów Thomasa Corneliusa Drei Gebete (3 modlitwy) w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Publiczność wysłucha również utworu na organy La nuit mystique (Mistyczna noc) w wykonaniu Thomasa Corneliusa oraz dwóch mszy Stanisława Moniuszki – Mszy Piotrowińskiej i Mszy Des-dur w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Msza Piotrowińska to najbardziej znana z cyklu mszy Stanisława Moniuszki – Msza Piotrowińska. Utwór składa się z ośmiu części i ma polski tekst Justyna Wojewódzkiego. Msza jest niezwykle prosta w wyrazie i wykonaniu, podobno Moniuszko napisał ją zaledwie w cztery dni. W Credo występują elementy ilustracyjne, a Agnus Dei zaskakuje ciekawym tkaniem różnych muzycznych warstw, które wieńczą pogodne zwrotki chóru. Msza łacińska Desdur to utwór ośmioczęściowy o wielkim bogactwie środków muzycznych, oddający zarówno pasyjne cierpienie jak i wielką radość zmartwychwstania. Kompozycja łączy siłę z liryką, głosy solowe wnikają w chóralne, a na zakończenie utworu modlitwa rozszczepia się w szeroki akord.
Koncert odbędzie się w niedzielę 4 października 2015 r. o godz. 19:00 w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Wystąpi Chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wybitny organista Thomas Cornelius. Zapraszamy!
Wykonawcy:
Tomas Cornelius – absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Lubece, gdzie ukończył naukę gry na organach i klawesynie, teorię muzyki, śpiew oraz dyrygenturę. W latach 2011-2014 był tutorem w zakresie improwizacji organowej w Wyższej Szkole Muzycznej w Hamburgu. Muzyk jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych. Jako artysta i pedagog czynnie działa w wielu krajach Europy i Azji. Muzyk pracował dla stacji telewizyjnych (m.in. ARD, ZDF, Arte). Jako kompozytor, aranżer i trener pracował w wielu produkcjach filmowych.
Magdalena Kulig – alt, absolwentka wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej. Artystka występowała na licznych festiwalach i koncertach w Europie i Azji. Laureatka wielu konkursów wokalnych m.in. nagroda specjalna na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej (2007 r. – Wrocław), laureatka sekcji barokowej konkursu wokalnego (2008 r. – Bolonia), III nagroda na Tiit Kuusik International Lied Competition (2011 r. – Estonia). Za płytę Elegie w 2012 r. otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.
Chór i Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny – zespół artystyczny o ogromnych możliwościach wykonawczych, występujący na wielkich światowych scenach. W swoim dorobku grupa ma 12 płyt i niezliczone nagrody. Zespół odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tys. koncertów dla ponad 25 milionów widzów. W repertuarze Śląska znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk prezentujących barwną panoramę folkloru wszystkich regionów Polski, po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwach artystycznych regionu, wydaje publikacje książkowe oraz organizuje konkursy.
Ewa Chalecka