Od jutra do niedzieli w Kłodzku czeka nas cykl koncertów i warsztatów muzycznych pod wspólnym hasłem „Klasykalia muzyczne”. Wydarzenia organizowane przez instytucję kultury Kłodzko 2016 odbywać się w będą w różnych miejscach, a przede wszystkim będą niepowtarzalną okazją do wysłuchania pięknych kompozycji w niezwykłym wykonaniu. Nie zabraknie również czasu na przybliżenie sobie warsztatu muzycznego wraz z mistrzami świata muzyki. Poniżej program „Klasykaliów muzycznych”, wg którego możecie Państwo interesująco zaplanować najbliższe dni.
10 IV 2014 – czwartek
godz. 12:00 – 13:30
warsztaty wokalne – Postaw na Głos – prowadzenie: Marzena Lamch – Łoniewska muzyk, wokalistka, aktorka
(aula im. Arnoszta z Pardubic w I LO im. B. Chrobrego w Kłodzku – ul. Wojska Polskiego 11)
godz. 18:30
koncert „Senhora” w wykonaniu zespołu „Kalokagathos” – średniowieczne pieśni pielgrzymkowe w językach: starohiszpańskim, starofrancuskim, portugalskim i łacińskim – Agnieszka Hrabia, Paulina Kowalska-Kroczek, Alicja Nikoli, Sylwia Reterska, Paulina Supernak – śpiew, Marzena Lamch-Łoniewska – śpiew i instrumenty klawiszowe, Piotr Nikoli – akordeon, Tomasz Drozdek – instrumenty perkusyjne i etniczne, Adam Łoniewski – recytacje
(Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku – ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 1)
11 IV 2014 – piątek
godz. 15:00
warsztaty muzyki klasycznej, musicalowej – próba otwarta, spotkanie z artystami
(sala koncertowa Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – ul. Łukasiewicza 4)
godz. 18:00
koncert kameralny “Sentiments” – duet “Tangonetta” Waldemar Goliński skrzypce oraz Arkadiusz Gembara – akordeon; duet rodzinny – uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. F Chopina nr 2 we WROCŁAWIU – Michał Krzywiecki – skrzypce oraz Mikołaj Krzywiecki – akordeon – w programie: A. Vivaldi, J.S. Bach, A. Piazzolla, J. Galliano, A. Chaczaturian
(sala koncertowa Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – ul. Łukasiewicza 4)
12 IV 2014 – sobota
godz. 11:00- 13:00
warsztaty pieśni pogranicza – próba otwarta
(aula im. Arnoszta z Pardubic w I LO im. B. Chrobrego w Kłodzku – ul. Wojska Polskiego 11)
godz. 17:00
koncert muzyki chóralnej „Muzyczne pogranicza” – Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej „ProForma” – dyrygent Marcin Wawruk, w programie: pieśni do tekstów poetyckich, utwory z repertuaru Bobby’ego McFerrina oraz improwizacje Circlesongs
(aula im. Arnoszta z Pardubic w I LO im. B. Chrobrego w Kłodzku – ul. Wojska Polskiego 11)
13 IV 2014 – niedziela
godz. 11:00 – 14:00
warsztaty chóralne – próba otwarta
(Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku – ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 1)
godz. 21:00
Muzyczne widowisko pasyjne „Stabat Mater Dolorosa” – chóralna muzyka pasyjna a capella, G.B. Pergolesi Stabat Mater – Kłodzki Chór Concerto Glacensis, Dziewczęcy Zespół Wokalny PSM w Kłodzku, Dziewczęcy Zespół Wokalny PSM w Bystrzycy Kłodzkiej, Zespół Muzyki Dawnej „Intemperata” w składzie: Marcin Tarnawski, Anna Stankiewicz – skrzypce barokowe, Natalia Nadrajkowska – altówka barokowa, Ewa Witczak – wiolonczela barokowa, Jacek Kujawski – kontrabas, Dorota Zimna – klawesyn, Angelika Rembowiecka – fortepian, Katarzyna Mąka – dyrygent, przygotowanie chórów: Katarzyna Mąka, Anna Bartkiewicz-Brzozowska, Dominik Jarocki, Renata Fiałkowska – Duma;
Inscenizacja teatralna w wykonaniu Teatru Małych Form Kłodzkiego Centrum Kultury – reżyseria Joanna Półtoranos.
Artyści występujący podczas „Klasykaliów muzycznych” w Kłodzku:
Marzena Lamch–Łoniewska i zespół Kalokagathos – zespół założony i prowadzony przez Marzenę Lamch-Łoniewską. Działa w Częstochowie. Koncertuje w całej Polsce. Wykonuje średniowieczne pieśni pielgrzymkowe, pieśni ludowe, kolędy z różnych stron Europy, utwory literackie i autorskie. Bierze udział w spektaklach teatralnych. Uczestniczył m.in. w widowisku telewizyjnym „Wiktoria Częstochowska”. Występował w programie Must Be The Music. Laureaci licznych nagród na prestiżowych festiwalach muzycznych. Bliski im jest eksperyment wokalny w poszukiwaniu własnego brzmienia.
Duet Tangonetta – Arkadiusz Gembara i Waldemar Goliński – zespół tworzą wrocławscy artyści, absolwenci Akademii Muzycznych – akordeonista Arkadiusz Gembara i skrzypek Waldemar Goliński. Duet koncertuje w całym kraju oraz za granic i przyjmowany jest zawsze z sympatią i dużym aplauzem. Na co dzień współpracują z najlepszymi muzykami grającymi na polskich estradach.
Mikołaj i Michał Krzywieccy – to bardzo utalentowani muzycy. Mimo młodego wieku obaj są laureatami wielu konkursów ogólnopolskich. Ich wspólny koncert w Kłodzku wraz z duetem Tangonetta będzie okazją do ukazania dwóch pokoleń artystów grających na tych samych instrumentach. Koncert Sentiments to wyjątkowe spotkanie stojących u progu kariery muzycznej braci oraz profesjonalnych już wykonawców.
Zespół wokalny ProForma – zespół w programie „Muzyczne Pogranicza” proponuje zejście z utartych szlaków muzycznych konwencji i ukazanie nowych możliwości śpiewu chóralnego. Aranżacje wokalne Marcina Wawruka, szefa olsztyńskiego zespołu, są mocno osadzone w tradycji muzyki chóralnej, ale śmiało przekraczają granice stylistyczne i kulturowe, wyznaczone przez poszczególne gatunki muzyczne. Zespół „ProForma” podczas swoich koncertów chętnie sięga po technikę improwizacji chóralnej CircleSong (śpiewo-kręgu). Laureaci kilkudziesięciu nagród krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych. Jako finaliści międzynarodowego konkursu radiowego „Let the Peoples Sing” (Londyn 2003 – III nagroda), pojawili się na antenie radiofonii całego świata. Wyjątkowe miejsce w historii zespołu zajmuje współpraca z legendarnym wokalistą Bobbym McFerrinem podczas koncertów promujących jego płytę VOCAbuLarieS (2010).
Muzyczne widowisko pasyjne STABAT MATER DOLOROSA – pomysł narodził się w trakcie spontanicznych rozmów przyjacielskich o sztuce, w gronie chórzystów Concerto Glacensis. Zapragnęliśmy wrócić do repertuaru pasyjnego, tak bardzo bogatego w emocje. Chcemy ukazać w inny sposób cierpienie Matki tracącej swoje dziecko. Chcemy poprzez ten koncert sprawić, aby odbiorca nie dostał wszystkiego w sposób dosłowny, ale żeby pobudzić subtelnie do przeżycia tego co znane – na nowo. Stąd pomysł połączenia muzyki z teatrem, z grą światła i gestu.
Kłodzki Chór Kameralny Concerto Glacensis – rozpoczął swoją działalność artystyczną w marcu 1998 r. Założycielem i dyrygentem jest Katarzyna Mąka. Kłodzki chór stanowi bardzo zróżnicowaną wiekowo i zawodowo grupę. W jego szeregach śpiewają gimnazjaliści, licealiści, studenci, a także przedstawiciele różnych profesji: m.in. lekarze, nauczyciele. Wszyscy realizują tu swoją muzyczną pasję. „Concerto Glacensis” od początku swego istnienia bardzo intensywnie realizuje swój program artystyczny. Chór wykonał już wiele koncertów z bardzo różnorodnym repertuarem. Chórzyści chętnie śpiewają a capella, a także wielkie formy oratoryjne. Zespół bierze udział w festiwalach i konkursach w kraju i poza jego granicami.
Intemperata – to grupa młodych artystów propagujących muzykę dawną wykonywaną na instrumentach historycznych. Zespół charakteryzuje nieszablonowa i pełna ekspresji interpretacja barokowych dzieł. Założeniem zespołu jest praca bez dyrygenta. W konsekwencji każdy z muzyków ma silny wpływ na charakter oraz interpretację prezentowanych utworów. Muzycy zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Dziewczęcy Zespół Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku – stanowi część większego zespołu chóralnego, do którego należą dzieci w ramach obowiązującego ich przedmiotu. Projekt związany z koncertem podczas Klasykaliów Muzycznych jest pierwszym tak poważnym przedsięwzięciem muzycznym w wykonaniu wyłonionego obecnie składu zespołu.
Dziewczęcy Zespół Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej w Bystrzycy Kłodzkiej – dyrygentem i twórcą wizerunku artystycznego grupy powstałej w 2000 r. jest Renata Fiałkowska-Duma. Zespół nieustannie koncertuje, prezentując utwory a capella oraz z towarzyszeniem fortepianu i innych instrumentów. Uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w Hrabstwie Kłodzkim. Współpracuje z czeskim chórem „Carmina”, czego owocem są wspólne warsztaty chóralne i koncerty. Zespół jest również laureatem wielu ważnych konkursów i festiwali chóralnych.
Angelika Rembowiecka – pianistka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Alicji Kledzik. Kształciła się również pod kierunkiem prof. Gyorgy Sandora i prof. Jana Wijna w klasie mistrzowkiej w Alkmaar w Holandii w 1996r. Laureatka konkursów pianistycznych. Obecnie zajmuje się działalnością koncertową i pedagogiczną. Jej uczniowie zdobywają nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych.
Katarzyna Mąka – kłodzczanka od 1994. Nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I st w Kłodzku, gdzie prowadzi klasę fortepianu oraz chór szkolny. Założycielka i dyrygent Kłodzkiego Chóru Concerto Glacensis. Wokalistka i specjalista w zakresie emisji głosu. Z zespołami, które prowadziła, uczestniczyła w wielu koncertach w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych konkursach.
Teatr Małych Form Kłodzkiego Centrum Kultury –istnieje od 1997 r., prowadzony jest przez Joannę Półtoranos – instruktora i animatora ruchu teatralnego. Początkowo uczestnikami grupy byli uczniowie szkoły podstawowej, a obecnie gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W ramach pracy teatru działa również Studio Monodramu i Studio Recytatorskie. Teatr ma na swoim koncie wiele realizacji teatralnych, z którymi uczestniczył w przeglądach i festiwalach, gdzie zdobywał wyróżnienia i nagrody.
Na wszystkie koncerty oraz warsztaty wstęp wolny. Prowadzenie koncertów: Danuta Szewczyk, Koordynacja artystyczna: Katarzyna Mąka. Patronat Honorowy: Bogusław Szpytma Burmistrz Miasta Kłodzka. Organizator: Instytucja kultury Kłodzko 2016. Patron: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Partnerzy: KCKSiR, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, LO im. B. Chrobrego w Kłodzku, Parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku.
Karolina Pszeniczna
Komentarze 1